Rustik Dekorasyon Nedir?

Rustik Dekorasyon
9 Eylül 2020

Çok sık duyduğumuz “Rustik Dekorasyon” nedir, nasıl rustik dokunuşlar ve ufak ev tadilatı ile rustik dekorasyonu tamamlarız? Rustik kelime olarak kırsal yaşama, köy yaşamına ait demektir. Aynı zamanda fazla işlenmemiş, kabaca bitirilmiş anlamına da gelmektedir. Rustik dekorasyon için; eski köy evlerinin havasına sahip bir dekorasyon tarzı diyebiliriz. Bu tarzda ahşap kullanımı oldukça önemlidir. Rustik dekorasyonu, yine ahşabın ön planda tutulduğu “Country” dekorasyondan ayıran başlıca özellik her şeyin daha az işlenmiş ve doğal olmasıdır. Hatta yıpranmış, kullanılmış ve eski gözükmesidir diyebiliriz.

rustik

Rustik Dekorasyon Öğeleri

Günümüz dekorasyonundaki büyük önemi nedeni ile modern tasarımlara rustik dekorasyon öğeleri katarak, siz de bu stili yakalayabilirsiniz. Bir kaç dekoratif obje ile ve genel tasarıma küçük dokunuşların yanı sıra bazı eşyaları yan yana getirerek bile rustik bir görünüm yaratabilirsiniz. Örneğin dayanıklı bir yapısı olan bal kabağı bu tür rustik tasarımlarda çok fazla kullanılmaktadır. Balkabağının içini alttan minik bir delik açarak boşaltabilir ve yaz kış rustik bir görünüm için kullanabilirsiniz.

Geyik boynuzu görünümlü bir obje, eski ve sade görünümlü büyük bir saat ve vintage görünümlü dekoratif levhalar kullanarak yapacağınız ufak değişiklikler ile rustik bir dekorasyon yapabilirsiniz. Eskiden ahşap evlerin duvarlarında ya da kapılarında bulunan ahşap süslemeleri de kullanabilirsiniz. Eski tip hasır sepetler, bal kabaklarından oluşan bir dekoratif tepsi, pirinç kaplama yapılmış eskitme objeler bu rustik dekora uyum sağlayacaktır.

rustik

Rustik Dekorasyon İle Ahşabın Uyumu

Rustik Dekorasyon söz konusu olduğunda tercih edilen ahşap malzemede, genellikle ağacın kendi rengine yakın, doğal tonların kullanılmasıdır. Boyama işlemi sade ve basit tutulduğundan ağacın dokusunu, hatta kusurlarını görmek mümkün olabiliyor. Bazen de rustik görünüme has olan yıpranmış, kullanılmış havayı yakalamak için eskitme boyama tekniği de tercih edilmektedir. Rustik dekorasyon havasını daha evinizin girişinde, antreden başlayarak; ahşap askı, raf gibi aksesuarlar, doğal dokuma halı ve kilimler, hasır sepet ya da sade tablo gibi dekoratif objeler kullanarak verebilirsiniz. Mutfağınızda tezgah, masa ve dolap kapaklarında ahşap, duvar seramiklerinde ise eskitme taş desenleri tercih ederek rustik havayı yakalayabilirsiniz. Bu dekorasyonu mutfağınızın geneline uygulayabileceğiniz gibi sadece aksesuarlar ya da ahşap sandalyelar gibi ufak parça mobilyalara da uygulayabilirsiniz. Rustik, eski görünümlü objeleri yeni parçalarla bir araya getirmekten çekinmeyin. Sıcak ve soğuk, eski ve yeni, ahşap ve metal gibi zıt malzemelerin bir araya gelmesiyle çarpıcı bir dekorasyon elde edebilirsiniz.

Bu tarzın en önemli noktalarından biri de kullanacağınız renk tonlarıdır. Rustik dekorasyon için mümkün olduğunca yumuşak, pastel ve doğal tonları tercih etmeniz bu tarz için uygun olacaktır. Kırık beyaz tonları, ahşabın doğallığından gelen kahve tonları, pastel pembeler gibi yumuşak tonlar rustik dekorasyonun başlıca tonlarındandır. Salondan yatak odasına, çalışma odasından yemek odasına kadar evinizdeki tüm yaşam alanlarınız için birbirinden çarpıcı rustik dekorasyon örnekleri bulabilirsiniz. İster daha geleneksel olarak, isterseniz modern dokunuşlar ile karıştırarak oldukça güzel bir rustik hava yakalayabilirsiniz…

Evinizi rustik dekorasyon stilinde tasarlamak ve tadilatını yaptırmak için iyi bir ev tadilat firması ve usta arayışı içindeyseniz, BuBiTeklif.com size en iyi ev tadilatı firmaları ve ustalarını anında ulaştıracaktır. Hayalini kurduğunuz rustik dekorasyona sahip bir eve hemen kavuşabilirsiniz. Ev tadilatı firmaları ve ustaları sizlere en uygun fiyata, en hızlı ve en kaliteli hizmetleri sunacaktır. Ev tadilatı firmalarından veya ustalarından hizmet aldıktan sonra web sitemiz üzerinden değerlendirme yapabilir, aldığınız hizmet için bu firmalara oy verebilirsiniz. BuBiTeklif.com olarak sizlere en hızlı ev tadilatı, en yakın ev tadilatı, acil ev tadilatı gibi hizmetler sunuyoruz. Ayrıca web sitemiz ve uygulamamız üzerinden rustik dekorasyon için ev tadilatı yapım fiyatları, ev tadilatı yapım ücretleri, ucuz ve hesaplı rustik ev tadilatı hizmetleri gibi bilgiler de edinebilirsiniz. Siz de uygun fiyata hızlı ve hesaplı, en iyi ev tadilatı yapım hizmeti alabilmek için yakınlarınıza BuBiTeklif.com’dan bahsetmeyi unutmayın. Kendi konumunuzda yer alan en iyi ev tadilatı firma ve servisleri BuBiTeklif.com’da. Ev tadilatı yapım hizmetini uygun bir ücret ile acil bir şekilde almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Ücret ve fiyat politikamız hakkında detaylı bilgi almak için sitemizi inceleyebilirsiniz. En Yakın firmalar, acil servisler, nöbetçi şirketler, 7/24 hizmetler, ucuz ve hesaplı ev tadilatı, en yakın ev tadilatı firması, ev tadilatı yapım şirketleri için BuBiTeklif.com'u sık kullanılanlara ekleyebilir ve mobil uygulamalarımızı telefonunuza indirebilirsiniz.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.