Ev Temizliğinde Önemli Noktalar

Ev Temizliği
3 Haziran 2021

Ev temizliği hem hijyen açısından hem de içimizin ferahlığı açısından oldukça önemlidir. Ev temizliğini aksatmadan yapmak, belli bir rutin haline getirip yaparsak, her ev temizliği yaptığımızda daha az yorulmuş olur ve zamandan da kazanırız. Genellikle ev temizliği yaparken bazı yerleri gözden kaçırabiliyoruz. Bu yerler aklımıza gelmiyor yada temizlememiz gerektiğini bilmiyor da olabiliriz. Bu yazımızda ev temizliği yaparken kaçırdığımız yerleri hatırlatmak istedik.

temizlik hizmeti

Temizlik Çeşitleri

Öncelikle, her zaman en son aklımıza gelen fakat sık sık temizlenmesi gereken temizlik çeşitleri için önemli bir yerden başlamak istiyoruz. Çöp kovaları! Evet, mutfak ve banyoda kullandığımız çöp kovaları genelde unutulan veya kırk yılda bir diyebileceğimiz uzun zaman aralıkları ile temizlenen yerlerdir. Aslında çöp kovaları evimizden çıkan çöp ve kirleri barındırdığı için çok daha sık temizlenmesi gereken yerlerdir. Özellikle çöp kovalarının kapakları ve kapağa yakın yerleri çok daha kolay kirlenmektedir. Sık sık çöp kovalarınızı dezenfekte etmenizi ve temizlemenizi öneririz. Belli aralıklarla evinize bir temizlik elemanı veya temizlik firması geliyorsa, çöp kovalarını hatırlatabilirsiniz. Bu sayede onlar atlamışsa eğer, siz hatırlatmış olursunuz.

Ev temizlik çeşitlerinde bir sonraki önemli yerimiz elektrikli süpürge. Evimizi sürekli temizlediğimiz, koltuk aralarından halı ve yerlere kadar elektrik süpürgemizin ucu evin neredeyse her yerine değmektedir. Bu sebeple bir yerden aldığı mikrobu, başka bir yere de taşıma potansiyeli oldukça yüksektir. Elektrikli süpürge başlığını mümkün olduğunca hijyenik tutmak ve temizlemek ev temizliği için önemli noktalardan biridir. Kapı kolları ve elektrik anahtarları da önemle dikkate alınması gereken yerlerdir. En çok dokunduğumuz ve neredeyse hiç temizlemediğimiz yerlerin başında buralar gelmektedir. Çok iyi bir ev temizliği de yapsak, bazen kapı kolları ve elektrik anahtarlarını temizlemek aklımıza gelmez. Buraları da sık sık temizlemek oldukça önemlidir. TV kumandası ve oyun konsolu gibi sık sık temas ettiğimiz yerler de ev temizlği açısından önemli yerlerdir.

temizlik işi

Temizlik İşi

Ev temizliğinde bir diğer unutulan temizlik işi veya çok daha az temizlenen bir yer olan, buzdolapları gelmektedir. Özellikle yemek yaparken ellerimiz yemekli bir şekilde dolaptan bir şey alabiliyoruz. Yağ gibi pek belli olmayan fakat bulaşan kirler göze görünmediği için buzdolaplarını temizlemek pek aklımıza gelmez. Buzdolaplarının üstü ve altları da toz tutan yerlerdir. Ev temizliği yaparken buralar sık sık temizlenmezse tozlar bir tabaka oluşturabilir ve sağlığınızı tehdit edebilir. Bu sebeple buzdolabı temizliğini de bir temizlik işi olarak görerek, hem iç, hem de dış temizliğini aksatmamanız önemlidir. Çamaşır makineleri de ev temizliğinde önemli bir kategoriye girebilir. Çamaşır makinesinin kapağı özellikle toz tutan bir yerdir. Kapağı temiz olan çamaşır makineleri hem parlayacak hem de tertemiz duracaktır. Kapak dışında yine alt ve üst kısımları da sık sık temizlenmelidir.

İyi bir ev temizliği için son olarak, yine oldukça önemli olan lavabo ve küvet giderleri de unutulmamalıdır. Özellikle küvet, duş giderleri hijyen açısından unutulmaması gereken yerlerdir. Sık sık çamaşır suyu gibi etkili mikrop kırıcı temizlik malzemeleri ile temizlenmesi önemlidir. Duş ve küvetin içi de aynı şekilde hijyenik tutulması gereken yerlerin başında gelmektedir. Duş giderleriniz sık sık tıkanıyorsa lavabo açıcı ile borularınızda biriken saçlardan temizleyebilirsiniz. Ev temizliği oldukça önemli ve aksatılmaması gereken bir temizliktir. Çalışıyor ve ev temizliği için vakit bulamıyorsanız sitemiz üzerinden istediğiniz zaman ücretsiz temizlik ilanı verebilirsiniz. Sistemimizde kayıtlı olan bir çok profesyonel temizlik firması ve temizlik personeli sizlere en hijyenik ev temizlik hizmetini vereceklerdir. Ayrıca ofis temizliği, inşaat sonrası temizlik ve dezenfeksiyon gibi temizlik hizmetlerine de hemen ulaşabilirsiniz. Ücretsiz temizlik fiyatlarını öğrenebilir, kendi bütçenize göre bir temizlik firması ile anlaşabilirsiniz.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.