Elektrik Arızaları Nelerdir?

Elektrikçi
26 Mayıs 2021

Ev ve iş yerlerinde kullanımdan veya istenmeyen dış etkenlerden dolayı elektrik arızaları meydana gelebilmektedir. Elektrik tehlikeli ve can güvenliği açısından dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bu sebeple herhangi bir elektrik arızası yaşandığı zaman bunu kendimiz çözmek yerine profesyonel bir elektrikçi çağırmak çok daha doğru bir karar olacaktır. Elektrikçiler, elektrik arızaları konusunda eğitimli ve bilgi sahibi olduğu için doğru müdahale de bulunarak, elektrik arızalarınızı kısa sürede ve güvenle düzeltebilirler.

elektrikçi

Elektrik Arızaları

En sık rastlanan elektrik arızası Voltaj Dalgalanmasıdır. Elektrik dalgalanmaları evde kullanılan kabloların yetersiz ve kalitesiz olmasından kaynaklanabilir. Ayrıca hatalı cihaz kullanımı ve kötü bir şekilde döşenmiş elektrik kablo hatları yüzünden de bu dalgalanmalar meydana gelebilir. Bu voltaj dalgalanmaları ayrıca elektrikli ev aletlerinize zarar verebilir. Bu sebeple mümkün olduğu kadar elektrikli aletlerinizi kullanmadığınız zaman prizden çekmeniz ve sadece kullanacağınız zaman takmanız daha doğru olacaktır. Elektrikli ev aletlerinizi korumak için ayrıca elektrikler kesildiği zaman da prizden çekmelisiniz. Elektrik geri geldiği zaman yüksek voltaj dalgalanması ile geleceği için ev aletlerinize zarar verebilir. Sık sık böyle bir durumla karşılaşıyorsanız mutlaka bir elektrikçi çağırmanızı öneririz.

Elektrik tesisatınızda elektrik var ama lambalarınız yanmıyor ise lambalar için takılmış olan sigorta atmış olabilir. Bu da elektrik tesisatı yapılırken sigortanın düzgün bağlanmadığını gösterir. Bu gibi durumlar da acilen bir elektrikçi çağırılması ve durumun düzeltilmesi gerekir. Sigortanın sürekli atması da sıkça karşılaşılan bir elektrik problemidir. Bu durum genelde devrelerin aşırı yüklenme yapması durumlarında meydana gelir. Aynı anda bir çok ısıtıcı, veya yüksek elektrik harcayan eşyaların çalışması durumunda meydana gelmektedir. Özellikle ısıtıcılar diğer ev aletlerine göre çok daha fazla elektrik tüketmektedirler. Bu durumu yaşıyorsanız mümkün olduğunca aynı anda ısıtıcı çalıştırmayın ve yine bir elektrikçi çağırarak, destek alın.

elektrikçi

Elektrikçi Çağırmanın Önemi

Binanızda veya apartmanınızda elektrik var fakat evinizin bazı odalarında elektrik yoksa bu Faz Problemi olduğunu göstermektedir. Bu durum bir çok yerde sık sık yaşanmaktadır. Evinize gelen Faz’lardan biri veya ikisinin çalışmaması durumda bu olay yaşanmaktadır. Bu durum apartman için de geçerlidir. Bazı dairelerde elektrik varken bazı dairelerde elektrik yoksa yine aynı durum söz konusu demektedir. Prizlerin yerinden çıkması da sık sık karşılaşılan bir durumdur. Takılan fişlerin sert ve dikkatsiz çekilmesi durumunda genelde prizler yerinden çıkarlar. Bunu önlemek için elektik prizine takılı olan fişleri bir elimizle tutarak, dikkatli bir şekilde çıkartmak yeterli olacaktır. Bu gibi durumlarda yine bir elektrikçi çağırmak gerekmektedir. Kendimiz müdahale edersek farklı bir kaçak olması durumunda elektrik çarpılması yaşanabilir. Evde herhangi bir yanık kokusu veya prizden kaynaklanan bir koku hissederseniz de hemen sigortaları indirip, bir elektrikçi çağırmanızı öneririz. Bu durum genelde arızalı cihaz kullanımı veya arızalı uzatma kablosu kullanımı gibi durumlarda meydana gelebilir.

Elektrik arızaları dikkate alınması gereken bir durumdur. Bilmeden yapılan müdahale ve tamir işlemleri can kaybından mal kaybına kadar bir çok istenmeyen durum yaratabilir. Bu sebeple elektrik arızanız ne olursa olsun, mutlaka bir elektrikçi çağırmanızı önemle tavsiye ederiz. Elektrikçiler bu konuların eğitimini ve sertifikalarını almış kişilerdir. Eğer evinizde veya iş yerinizde herhangi bir elektrik arızası yaşıyorsanız sitemiz üzerinden elektrikçi ilanı verebilirsiniz. En iyi elektrikçiler size en uygun fiyat tekliflerini vereceklerdir. Gelen fiyat teklifleri arasından size en uygun olanı seçerek, elektrik arızanızı kolayca ve güvenle yaptırabilirsiniz.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.