Doğru Perde Seçimi

Perde
1 Ocak 2021

Perde modelleri; evlerin dekorasyonunu tamamlayan en önemli unsurlardan biridir. Perdelerin kullanıldıkları mekan neresi olursa olsun, oranın tarzını destekleyen çok önemli aksesuarlar arasındadır. Aksesuar diyoruz çünkü perde modelleri sadece kullanılması zorunlu bir tekstil ürünü değil, dekorasyonu da dengeleyen ve bütünlük sağlayan önemli bir özelliğe sahiplerdir. Dekorasyonda perdelerin önemini kısaca özetleyecek olursak, perdelerin bir evin giysileri gibi olduklarını, mekanın şıklığını ve kalitesini yansıtan en önemli aksesuarlar olduklarını söyleyebiliriz. Peki dekorasyona nasıl perde seçmeliyim, perde dekoru nasıl yapılır? Gibi sorularınız olabilir. Evinize en doğru perdeyi seçmeniz için size yol gösterecek birkaç noktayı sizin için bir araya getirdik.

 Doğru Perde Seçimi

Perde Seçimi İçin Tüyolar

Öncelikle salon perde dekorasyonunda perde seçerken odanın aldığı doğal ışık miktarı, odanın büyüklüğü, duvar ve mobilya renkleri ve dekorasyon tarzı gibi önemli noktalar doğru perde seçimi için her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Bu anlamda izlenebilecek en doğru yol, mobilya ve duvar rengi seçiminden sonra perde arayışına girmektir. Bu şekilde seçenekleri azaltarak daha rahat seçim yapabilirsiniz. Kısacası perde rengi ve kumaşı konusunda kararsız kalıyorsanız, mekanın içindeki mobilya modelleri, duvar, zemin rengi ve mekanın dekorasyon tarzını baz almalısınız. Bu şekilde kendinize en uygun ve doğru perdeyi seçebilirsiniz.

Odayı hangi amaçla kullanacaksınız? Odanın kullanım amacı doğru perde seçimi konusunda yol gösterici bir faktördür. Sıkça ziyaret edilen bir oda mı? Yada depo görevi görecek bir oda için mi perde arıyorsunuz? Örneğin salon gibi çok fazla kullanılan, mutfak gibi sürekli kullanılan odalar için kolay temizlenebilen, deforme olmadan yıkanabilen perdeler seçilmelidir. Bazı perdeler özel perde yıkama firmaları ile yıkanması gerekir. Kendiniz yıkadığınız zaman zarar görebilecek kumaşlara sahip olan bu perdeleri gönül rahatlığıyla özel perde yıkama firmalarına yıkatabilirsiniz. Çocuk odası için perde arıyorsanız biraz daha renkli ve desenli stor perdeleri tercih edilebilirsiniz. Yatak odanız için ise uyunuzu bölmemek için güneşi kesecek, kendi mahremiyetinizi koruyacak kalınlıkta bir perde seçmeniz iyi bir tercih olacaktır. Perdeyi koyacağınız odanın ışıktan ne derece istifade edeceği perde seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir konudur. Çocuk odası gibi güneş ışığı alması gereken önemli odalar için daha ince kumaştan tasarlanmış açık renkli perde modelleri üzerinde yoğunlaşabilirsiniz.

 Doğru Perde Seçimi

Doğru Perde Seçimi Yaparken Pencere Boyutlarına Dikkat Etmek Gerekir

Perdeyi asacağınız odanın pencerelerinin yapısı da perde seçimi konusunda mutlaka dikkate alınması gereken çok önemli bir detaydır. Büyük pencereleri bulunan bir oda için en doğru perde seçimi yere kadar uzanan perde modelleri olacaktır. Küçük pencereli bir oda için ise mümkün olduğunca sade ve düz renkli modeller seçilmelidir. Bazı durumlarda perde tasarımları ile dar pencereleri olduğundan daha geniş göstermek mümkün olabilir. Örneğin rustik ve korniş gibi taşıyıcıların pencereye göre daha uzun olduğu için, dar pencereyi daha geniş gösterebilir.

Seçeceğiniz perdenin odanızın genel dekorasyonuna uygun olması çok önemlidir. Modern bir iç mekan dekorasyonu için klasik perdeler kullanılırsa tüm modern havayı yok etmiş olursunuz. Klasik bir dekorasyon ile dekore edilmiş bir alan için de modern perdeler kullanılırsa uyumsuz bir dekorasyon yaratmış olursunuz. Modern bir iç mekan dekorasyonu için stor, zebra veya japon perdeleri tercih edilebilirsiniz. Geometrik desenli perdeler modern mekanlara hareketlilik katarak, mekana uyum sağlayabilirler. Klasik bir iç mekan ise daha çok parlak kumaşlar mobilya ve duvar rengine uygun renklerde seçilebilir. Daha sade renkler ve hafif desen seçimleri mekandaki klasik havayı dengeleyerek tamamlayabilir. Küçük bir oda için perde seçecekseniz sadece pencereyi kapatan perdeler yerine, parkeye kadar uzanan perde tasarımlarını tercih edebilirsiniz. Bu şekilde odanız daha uzun ve daha geniş gözükecektir. Perde rengini seçerken oturma takımları ile aynı renklerde seçerseniz, uyumlu bir görünüm yerine boğucu bir ortam yaratmış olursunuz. Bunu önlemek adına koltuk takımınızın kumaş rengine zıt yada uyum sağlayabilen bir renk seçebilirsiniz. Mümkün olduğu kadar o rengin en açık tonlarını da tercih edebilirsiniz.

Perdeleriniz için özel, en iyi perde yıkama firmalarını sizler için listeledik. Sitemiz üzerinden ayrıca korniş montajı ustalarına da ulaşabilirsiniz. Perde firmaları ve ustaları sizlere en uygun fiyata, en hızlı ve en kaliteli hizmetleri sunacaktır. Perde firmalarından veya ustalarından hizmet aldıktan sonra web sitemiz üzerinden değerlendirme yapabilir, aldığınız hizmet için firmalara oy verebilirsiniz. BuBiTeklif.com olarak sizlere en hızlı perde, en yakın perde, acil perde, gibi hizmetler sunuyoruz. Ayrıca web sitemiz ve uygulamalarımız üzerinden perde fiyatları, perdeci ücretleri, ucuz ve hesaplı perde hizmetleri gibi bilgiler de edinebilirsiniz. Siz de uygun fiyata hızlı ve hesaplı, en iyi perde hizmeti alabilmek için yakınlarınıza BuBiTeklif.com’dan bahsetmeyi unutmayın. Kendi konumunuzda yer alan en iyi perde firma ve servisleri BuBiTeklif.com’da. Perde hizmetini uygun bir ücret ile acil bir şekilde almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Ücret ve fiyat politikamız hakkında detaylı bilgi almak için sitemizi inceleyebilirsiniz. En Yakın firmalar, acil servisler, nöbetçi şirketler, 7/24 hizmetler, ucuz ve hesaplı perde servisi, en yakın perde firması, 7/24 acil perde şirketleri için BuBiTeklif.com'u sık kullanılanlara ekleyebilir ve mobil uygulamalarımızı telefonunuza indirebilirsiniz.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.