Müteahhit

  • 1
  • 2
  • 3
1

Hangi Hizmeti İstiyorsun?

2

Ne yapılmasını istiyorsun ?

FOTOĞRAF EKLE
3

Nerede, Ne Zaman ?

Müteahhit, inşaatın tüm yapım sürecini baştan sona koordine eden, proje için gerekli tüm çalışanları işe alan, tüm denetimlerin zamanında planlanmasını ve yürütülmesini denetleyen kişidir. Ülkemizde müteahhit olabilmek için üniversite mezunu olmak gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş tüm Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvurup, ‘Yeterlilik Belgesi’ alarak müteahhit olabilmektedirler.

Müteahhitin yapacağı bina iskan ve tapu ile ilgili kanunlara uygun olması gerektiği için müteahhitin gerekli yönetmelikleri iyi bilmesi ve buna göre hareket etmesi gerekmektedir. Yapılan işe ait finans, pazarlama, yapım, denetim gibi iş bölümlerinin hepsi müteahhitin kontrolünde olmalıdır.

Bir örnek vermek gerekirse, arsanıza bir bina yaptırmak istiyorsunuz. Bu durumda arsanızda bina yapılandırmasının yapılabilmesi için müteahhitlere başvurmanız gerekmektedir. Anlaştığınız müteahhit firması, arsayı inceler, bina planlaması yapar ve hazırlanan plana belediyeden ruhsat alınması gerekmektedir. İnşaat çalışmalarına izin alındıktan sonra, kaba inşaat çalışmaları başlar. Kaba inşaattan sonra yapılması gereken ve yukarıda belirtilen tüm işlerle müteahhit ayrı ayrı, işinde uzman kişi veya kurumlarla çalışır. Çalışmaların sonucunda ise, müteahhit istenen binayı bitirmiş olur.

Siz de arsanız için güvenilir bir müteahhit arıyorsanız BuBiTeklif.com ‘da ücretsiz ilan oluşturarak, Türkiye’nin en iyi müteahhit firmalarına anında ulaşabilirsiniz.