Uygulama İnşaat Projesi ve Kesin İnşaat Projeleri nedir?

İnşaat Projesi
24 Haziran 2020

İnşaat projeleri, tam uygulamaya geçmeden önce farklı projelendirme aşamalarından geçer. Bu aşamalar uygulama proje ve kesin proje olarak adlandırılırlar. Her iki aşama da inşaatın yapımının öncesinde oluşturulur. İlk aşama kesin proje olarak geçer. Uygulama projesi öncesinde tamamlanan kesin proje, avan proje olarak adlandırılan hazırlık aşamasındaki projeye göre hazırlanır.

Kesin proje hazırlanırken, mimari tasarımın geliştirilmesi ve detaylandırılması yapılır. Kat planlaması ve inşaat için gerekli tüm detayları incelenir. Uygulama projesi ise kullanılacak malzemeler de dahil olmak üzere projenin tüm detaylarını içerir.

insaat proje

Kesin İnşaat Projesi Nedir?

Avan proje, yapılacak olan projenin ön hazırlık aşamasıdır. İşverene dairelerin kaç m2 alana sahip olacağı gibi bilgileri vermek amacıyla oluşturulur. Statik hesaplamaların bu aşamada öngörülememesi nedeniyle kolon gibi yapısal elemanlar hesaplama yapılmadan yerleştirilir. Avan projeden yola çıkılarak oluşturulan kesin projede gerekli diğer detaylar eklenir. Son olarak uygulama projesine gönderilmeden önce kesin proje içinde gerekli inşaat detayları ve kullanılacak malzemeler yerleştirilir.

insaat proje

Kesin İnşaat Projesinde Olması Gerekenler

Avan projeye göre eklenen kat planları, çatı planı ve asma tavan planları ve yapıya ait kesitler de projeye eklenir. Kesin proje de binanın tüm detaylarının yapılması son derece önemlidir.

insaat proje

Uygulama İnşaat Projesi Nedir?

Kesin proje çiziminden sonra uygulama projesi oluşturulur. Bu proje içeriğinde inşaatın gerekli tüm ölçümleri, tesisat planları, çizimler ve referanslar yer alır. Uygulama inşaat projesine inşaat sürecinde ihtiyaç duyulacağı için bu ihtiyaç duyulacak bilgilerin detaylı ve anlaşılır şekilde belirtilmesi çok önemlidir. Kısacası, uygulama projesi içerik olarak bir yapıya ait tüm bilgileri ve detayları içermelidir.

Yaptırmak istediğiniz binanız veya hali hazırda bulunan binanızı bir mimar ile restore etmek istiyorsanız BuBiTeklif.com ile ücretsiz ilan oluşturarak, işinin en iyisi mimarlardan ücretsiz teklif alabilirsiniz. En iyi mimari proje çizimi, iç mimarlık firmalarını sizler için listeledik. Mimari proje çizimi mimarlık, iç mimarlık ve müteahhit firmaları sizlere en uygun fiyata, en hızlı ve en kaliteli hizmetleri sunacaktır. Mimari proje çizimi mimarlık firmalarından hizmet aldıktan sonra web sitemiz üzerinden değerlendirme yapabilir, aldığınız hizmet için firmalara oy verebilirsiniz. BuBiTeklif.com olarak sizlere en hızlı mimari proje çizimi, en yakın mimari proje çizimi, acil mimari proje çizimi, gibi hizmetler sunuyoruz. Ayrıca web sitemiz ve uygulamalarımız üzerinden mimari proje çizimi fiyatları, mimari proje çizimi mimarlık ücretleri, ucuz ve hesaplı mimari proje çizimi ve mimarlık hizmetleri gibi bilgiler de edinebilirsiniz. Siz de uygun fiyata hızlı ve hesaplı, en iyi mimari proje çizimi ve mimarlık hizmeti alabilmek için yakınlarınıza BuBiTeklif.com’dan bahsetmeyi unutmayın.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.