Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Su Tesisatçısı
24 Mayıs 2021

Ev, iş yeri hatta lokanta gibi su tesisatı bulunan mekanlarda farklı sebeplerden ötürü su kaçağı yaşanabilir. Su kaçağı genellikle boruların eskimesi ile ortaya çıkan çatlak veya kırıklar ile oluşmaktadır. Borudan gideceği yolu bulamayan su kaçağı farklı yerlerden kendine yol bularak mekanlarda hasarlara yol açabilmektedir. Tamiri yapılmayan su kaçakları ileride çok daha büyük problemlere yol açabilir. Alt katınızda oturan komşunuzun tavanlarında hasar oluşturabilir, rutubet ve nem yaparak evinizde küflenme ve mantar oluşumu yapabilir. Bu gibi istenmeyen durumları önlemek için iyi bir su tesisatçısı bularak, su kaçağını tamir ettirmenizi öneririz.

Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Su kaçağının nereden başladığını bulmak bazen oldukça zor olabilir. Bu konuda deneyimli ve bilgi sahibi su tesisatçıları, su kaçağı tespitini daha rahat yapabilmektedir. Su kaçağının kaynağını, neden olduğunu, nereden geldiğini, hangi duvar ve zeminden geldiğini tam anlamıyla anlamak zor ve aynı zamanda çok önemli bir noktadır. Bazı durumlarda su kaçağı tespitini yapabilmek için kırma işlemi yapılabilmektedir. Du durum istenmeyen bir tadilat işlemi yaratsa da, doğru su kaçağı tespitini yapabilmek için de uygun bir yöntem olabilir.

Su tesisatçıları, su kaçağı tespiti yapmak için farklı birkaç yöntem daha uygulamaktadırlar. Günümüzde gelişen teknoloji ve yeni çıkan ürünler ile bu tip tadilat işlemleri daha da kolaylaşmaktadır. Bazı su kaçakları göz ile görüldüğü için nerede olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz. Fakat bazı kaçaklar gözle tespit edilemezler. Bu gibi durumlarda farklı teknolojik işlemler uygulanabilir. Temiz su tesisatının kaçak yapıp yapmadığı basınç testi ile anlaşılabilir. Basınç testi yapılmadan önce su hattı üzerindeki bütün vanalar kapatılmalıdır. Basınç testi pompası temiz su tesisatına bağlanarak tesisata basınç uygulanır. Su kaçağı temiz su tesisatında ise basınç göstergesinde düşme görülecektir. Basınç seviyesinde bir değişiklik olmazsa su kaçağı temiz su tesisatınızda değildir.

Kirli su tesisatında ise su kaçağı tespiti için farklı yöntemler uygulanabilir. Kameralı sistemler ile borulara bakılarak su kaçağı olup olmadığı anlaşılabilir. Kamera ile bakıldığında su boruları üzerinde herhangi bir delik, çatlak ve hasar olup olmadığı anlaşılabilir. Bir diğer su kaçağı tespiti ise özel boyalardır. Bu yöntem özellikle kirli su tesisatlarında kullanılmaktadır. Klozete atılan bu boya ile su kaçağı tespitini yapabilirsiniz.

su tesisatı

Su Kaçağı Nasıl Onarılır?

Deneyimli su tesisatçıları su kaçağının sebebini ve yerini tespit ettikten sonra an kısa zamanda onarım ve tamir işlemlerine geçmesi gerekir. Değişmesi gereken boru varsa değiştirilir, gerekli tamir işlemlerini yapar. Su kaçağı onarıldıktan sonra tekrar kontrol amaçlı tespit işlemi gerçekleşir. Bu şekilde yapılan tamirin düzgün yapılıp, yapılmadığı da anlaşılmış olur. Atık su tesisatının onarım işlemi temiz su tesisatına göre daha zor yapılmaktadır. Bu gibi durumlarda birkaç yerin kırılması gerekebilir. Kirli su tesisatı sağlık açısından çok önemli olduğu bu işlemlerin deneyim sahibi ve profesyonel su tesisatçıları tarafından yapılması gerekir. Su kaçağı onarımı için ayrıca özel kimyasallar da kullanılmaktadır. Su kaçağı onarımı ve tamiri için özel olarak üretilen bu kimyasalları su tesisatınıza karıştırdığınız zaman çatlak olan borudan çıkarak orada bir katılaşma ve kristalleşme yapmaktadır. Bu kaçak alanlarında katılaşma yaparak suyun çıktığı yeri kapatır. Fakat bu işlem maalesef temiz su tesisatı için kullanılamaz. Bu kimyasallar insan sağlığına zararlı olduğu için sadece kirli su tesisatında kullanılmalıdır. Su tesisatınızda bir kaçak olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir su tesisatçısına danışmanızı öneririz. Sitemiz üzerinden ücretsiz su kaçağı ilanı vererek, en iyi su tesisatçılarından destek alabilir, gelen fiyat teklifleri arasından size en uygun olanı seçebilirsiniz. Sitemizde bulunan su tesisatçısı üyelerimiz sizlere en iyi hizmeti vererek, su kaçağı tespiti ve onarımınızı yapacaklardır.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.