Stor Perde Nasıl Temizlenir?

Stor Perde Temizliği
11 Eylül 2020

Kullanım kolaylığı açısından ofislerde ve evlerde sıkça kullanılan pratik ve modern perde çözümlerinden birisi de stor perdelerdir. Stor perdelerin kullanımı kolay olsa da temizlik konusunda diğer perde çeşitleri gibi makineye atıp yıkamak gibi bir durumu ne yazık ki söz konusu değil. Peki, stor perde temizliği nasıl yapılır? İşte, bu perdelere özel temizlik tüyoları:

Stor perde

Stor Perde Temizliği

Stor perde temizleme işlemi için ilk akla gelen çözümlerden birisi kuru temizlemedir. Stor perdenizi kuru temizlemeye vererek temizletebilirsiniz. Böylece suya sabuna dokunmadan ve uğraşmadan tertemiz storlara sahip olabilirsiniz.

Ofis veya evde kullandığınız stor perde modelleri yıkanarak da kolayca temizlenebilir. Bunun için öncelikle stor perde mekanizması sökülmelidir. Mekanizmadan düzgün bir şekilde ayırdığınız perdeyi düz bir zemine sererek yıkama işlemine başlayabilirsiniz. Yumuşak bir fırça ve deterjan yardımı ile perde temizliğini yapmak son derece kolay olacaktır. Bu esnada sert darbeler yerine yumuşak hareketlerle lekeleri çıkarmaya özen göstermelisiniz. Kirlerden arındırdığınız perdeyi bol su ile duruladıktan sonra güneş alan bir yerde kurumaya bırakabilirsiniz. Açık renkli storların güneş altında uzun süre kalması problem yaşatmazken, koyu renkli ve baskılı storlarda renk solması gibi bir problemler yaşayabilirsiniz. Bu sebeple stor perdeniz kuruduktan sonra en kısa sürede güneşten almalısınız.

Stor perde

Stor Perde Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Stor perde temizliği yapmadan önce yıkama işlemini yapacağınız alanı bu işleme uygun hale getirirseniz etrafı kirletmeden ve pratik bir şekilde, kolaylıkla temizlik yapabilirsiniz. Temizlik yapacağınız tüm malzemeleri de önceden hazırlamanız size zaman kazandıracaktır. Bu malzemeler genel olarak sıcak su, soğuk su, sabun ya da deterjan, yumuşak bir fırça ve temiz bir bez olarak özetleyebiliriz. Stor perde temizliğinde kullanacağınız en etkili temizleyici madde beyaz sabun olacaktır. Stor perdeniz mutfakta ise ve yağlanmış ise bulaşık deterjanı ile temizleyebilirsiniz. Bulaşık deterjanı yağ sökücü bir madde olduğu için stor perdenizi rahatlıkla bulaşık deterjanı ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca soğuk su yerine sıcak su tercih etmeniz kir ve lekelerin daha rahat çıkmasını sağlayacaktır. Perdeyi yere sererken herhangi bir katlanma ve kırışma olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi taktirde temizlik sırasında perdenin bu kısımları bükülebilir ve zarar görebilir. Toz ve kirlerden sıcak su ve sabun yardımıyla kurtulduktan sonra durulama işlemini soğuk su ve bez ile tamamlayabilirsiniz. Tıpkı yıkama öncesinde olduğu gibi yıkama sonrasında da perdenin dümdüz bir şekilde serili olduğundan ve herhangi bir katlanan bölge olmadığından emin olmalısınız.

Stor perde

Stor perdenizi mekanizmadan ayırmadan temizlemek istiyorsanız; stor perdenizin takılı olduğu yerde silmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için tıpkı yıkama işleminde olduğu gibi temizlik sırasında sıcak su ve yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz. Daha sonra ıslak bir bezle silerek, temizliğinizi tamamlayabilirsiniz. Yerinden çıkarmadan stor perde temizliği yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise; perdenizin tamamen açık olmasıdır. Bu sayede perdenin her yerinin tamamen temizlendiğinden emin olabilirsiniz. Bu yöntemin tek dezavantajı, perdenizin arka tarafına rahatlıkla ulaşamamak olabilir.

Stor perdeniz yıkandıktan sonra kırışabilir. Bu kırışıklıkları ütülemek isteyebilirsiniz. Stor perdenizi ütüleyerek kırışıklıkları bir nebze olsun giderebilirsiniz. Fakat belirtmek isteriz ki ütüleme işleminden geçen stor perdelerde, apreler zarar görebilir ve bu durum kalıcı hale gelebilir. Apreler perdenizi parlak gösteren maddelerdir. Bu tarz deformeler olursa perdeniz tamamen bozulabilir ve kötü görünebilir. Kırışıklık yaratmamak için perdelerinizi yıkarken daha dikkatli yıkayarak, minimum kırışıklık ile temizliğinizi yapmanız daha iyi olacaktır.

Stor perde

Perdelerinizi profesyonel perde yıkama firmalarına kolayca yıkatabilirsiniz. En iyi perde yıkama firma ve ustalarını sizler için listeledik. Perde firmaları ve ustaları sizlere en uygun fiyata, en hızlı ve en kaliteli hizmetleri sunacaktır. Perde firmalarından veya ustalarından hizmet aldıktan sonra web sitemiz üzerinden değerlendirme yapabilir, aldığınız hizmet için firmalara oy verebilirsiniz. BuBiTeklif.com olarak sizlere en hızlı perde, en yakın perde, acil perde, gibi hizmetler sunuyoruz. Ayrıca web sitemiz ve uygulamalarımız üzerinden perde fiyatları, perdeci ücretleri, ucuz ve hesaplı perde hizmetleri gibi bilgiler de edinebilirsiniz. Siz de uygun fiyata hızlı ve hesaplı, en iyi perde hizmeti alabilmek için yakınlarınıza BuBiTeklif.com’dan bahsetmeyi unutmayın. Perde hizmetini uygun bir ücret ile acil bir şekilde almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Ücret ve fiyat politikamız hakkında detaylı bilgi almak için sitemizi inceleyebilirsiniz. En Yakın firmalar, acil servisler, nöbetçi şirketler, 7/24 hizmetler, ucuz ve hesaplı perde servisi, en yakın perde firması, 7/24 acil perde şirketleri için BuBiTeklif.com'u sık kullanılanlara ekleyebilir ve mobil uygulamalarımızı telefonunuza indirebilirsiniz.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.