Parke Sistre Cilalama

Parke Sistre Cilalama
21 Haziran 2021

İç mekanların yerlerini süsleyen parkelerin uzun bir geçmişi vardır. Dayanıklı oldukları kadar uzun ömürlü de olan parkeler iç mekanlara oldukça sıcak ve samimi bir hava katarlar. Parke kullanımı her ne kadar alternatif başka yer dekorasyonu ürünleri çıksa da, hala oldukça tercih edilen ve kullanılan ürünlerdir. Doğal ahşap görünümleri ve geometrik desenleri ile ev ve ofislerin havasını hemen değiştirirler. Parkeler çok dayanıklı ahşap ürünlerdir fakat kullanıma dayalı olarak zamanla üzerlerindeki cilaları kaybolur ve parke sistre cila dediğimiz bir cilalama işlemine gereksinim duyarlar.

parke cila

Parke Sistre Cilalama Nasıl Yapılır

Parke sistre cilalama işlemi biraz yorucu ve dikkat isteyen bir iştir. Öncelikle cila yapılacak olan tamamen boşaltılmalıdır. Yerlerin üzerinde hiçbir mobilya kalmamalıdır. Daha sonra parkeleri elektrikli süpürge ile tamamen toz ve kirlerden temizlemeniz gerekmektedir. Daha sonra süpürgeliğinizi boyamayacaksanız odadaki süpürgeliklerin üzerini tadilat bantları ile kapatmanızı öneririz. Parke sistre cilalama işlemine geçmeden önce parke üzerindeki eskiden kalan cilaların çıkarılması gerekmektedir. Parkelerinize uygun bir zımpara ile veya cila sökücü kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz. Daha sonra parkelerinizi ıslak bir bezle silmeniz ve üzerindeki var ise tüm kir, leke ve pisliklerden arındırmanız gerekmektedir. Parke sistre cila işlemi için parkelerinizin zemini tamamen temiz ve pürüzsüz olmalıdır.

Daha sonra parkelerinizi kontrol edin ve parkenizde oluşan oyuklukları, çatlakları veya varsa delikleri tespit ederek, tahta macunu ile doldurun. Doldurduğunuz deliği veya çatlağı macun bıçağı yardımı ile düzleştirin. Bu çatlakların dolması parke sistre cilalama işleminin düzgün ve dayanıklı olması için oldukça önemlidir. Macunun tamamen kurumasını bekleyerek parke sistre cilalama işlemine geçebilirsiniz.

“Sistre” işlemi aslında parkelerin elektrikli zımpara ile zımparalanması demektir. Bunun için özel zımparalama makineleri kullanılmaktadır. Bu makineleri firmalardan kiralayabilirsiniz veya satın alabilirsiniz. Bu sistre makineleri fiyat olarak çok da ucuz olmayan makineler olduğu için ve sistre işleminin deneyimli biri tarafından yapılması gerektiği için size en yakın bir parke sistre cila yapan bir firma bulabilirsiniz. Kendiniz yapmak istiyorsanız, sistre işlemi sırasında parkenize baskı yapmadan, hafif ve nazik hareketlerle yapmanız gerekir. Parkenin ahşabının damarları yönünde ve aynı parke üzerinde çok fazla durmayın. Sitre işlemi bittikten sonra tekrar parkelerinizi ıslak bir bezle temizleyin. Çok fazla su kullanmadan ve ahşabı ıslatmadan bu işlemi yapmanız gerekir. Aksi taktirde fazla su sevmeyen ahşap parkeler şişme yapabilir.

parke sistre cilalama

Parke Cilalama İşlemi

Sistre işlemi ve temizliği bittikten sonra zemini yağ bazlı bir parke astarı ile boyayın. Geniş ve büyük alanlar için rulo kullanarak bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Köşeler için ise fırça kullanmanız gerekecektir. Boyadığınız astar boyayı kurumaya bırakın. Daha sonra boyadığınız astar üzerini zemin boyası ile boyayın. Bu aşamada yağ bazlı boya veya lateks boya tercih edebilirsiniz. Yağ bazlı boyalar oldukça zehirli boyalardır. Bu tarz boyaları kullanırken dikkatli olunması insan sağlığı açısından çok önemlidir. Parkeleriniz istediğiniz görünüme gelene kadar birkaç kat boya işlemi yapabilirisiniz.

Parke sistre cila işlemi kolay görünse de yorucu ve zaman alan bir işlemdir. Bu sebeple deneyimli bir parke sistre cila firması veya ustası ile sistre ve cilalama işlemini yapmanız size hem zaman kazandırır hem de istediğiniz sonuçlara risk almadan ulaşırsınız. Parke sistre cilalama firmaları sizlere en uygun fiyatlara en iyi hizmeti vererek, uzun yıllar temiz ve dayanıklı parkelere sahip olmanızı sağlayacaklardır. Siz de parkelerinizi sistre cila ile yenilemek istiyorsanız, sitemiz üzerinden istediğiniz zaman ücretsiz ilen verebilirsiniz. İlanı verirken m2 bilgisi ve parkelerinize tam olarak nasıl bir cila yaptırmak istediğinizi detaylı olarak yazmanız yeterli olacaktır. Gelen fiyat teklifleri arasından istediğinizi seçerek, yepyeni parkelere kolayca kavuşabilirsiniz.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.