Minimalist Dekorasyon Nedir?

Tadilat
8 Temmuz 2021

Minimalist dekorasyon aslında uzun senelerdir hayatımızda olan bir kavram. “Less is more!” denilen ve “Az ve öz” kavramlarını benimseyen bir dekorasyon akımı olarak karşımıza çıkmaktadır minimalist dekorasyon. Az ve öz kavramı yani minimalist dekorasyon aslında tüm hayatımızda uygulayabileceğimiz bir yaşam biçimidir diyebiliriz. Kullandığımız eşyalardan kıyafetlerimize kadar sadece ihtiyacımız kadar olanı sahiplenmek bu yaşam biçiminin başlıca kavramlarından biridir.

ev tadilat

Minimalist Dekorayson Örnekleri

Minimalist yaşamın amacı hayatımızda ve evimizde ferahlık yaratmak ve aynı zamanda eşyalardan daha çok farklı şeylere odaklanmamızı sağlamaktadır. Minimalist dekorasyon ile ihtiyaçlarınız doğrultusunda mobilya seçmek ve bu mobilyaların gösterişten uzak olması önemli bir noktadır. Koltuklardan, yemek masasına kadar tüm mobilyaların sade olması ve tamamen işlevsel olması gerekmektedir. Minimalist bir dekorasyon yaparken öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemenizi öneririz. Çok fazla dekoratif obje kullanmadan, alacağınız her eşyanın sizin işinize ne kadar yarayacağını ve bu eşyaya ne kadar ihtiyacınız olduğunu tartarak o eşyayı satın almanız gereklidir. Eşyalarınızın sayısını ne kadar az tutarsanız, kendinize ve dünyadaki diğer güzel şeylere o kadar fazla odaklanırsınız. Temel olarak minimal yaşamamın gereksinimleri bu noktalar diyebiliriz.

dekorasyon

Minimal bir dekorasyon için ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra, almanız gereken bu eşyaları pastel ve açık tonlarda seçmenizi öneririz. Koyu renk tonları da tabii ki seçebilirsiniz fakat bu alanınızın genişliğine ve ferahlığına bağlı olarak değişebilir. Çok geniş bir alanınız varsa açık tonlar ile karıştırılmış koyu tonlar güzel bir ortam yaratabilir fakat küçük ve basık alanlar için mümkün olduğunca açık tonlar seçilirse, alanınız o kadar ferah görünecektir. Minimal dekorasyonda ahşap tonları da kullanabilirsiniz. Doğal görünümlü ahşap mobilyalar ile pastel açık tonların birlikte kullanımı oldukça modern bir görünüm kazandıracaktır. Mümkün olduğunca sade çizgilerde üretilmiş mobilyalar minimal dekorasyonun olmazsa olmazıdır. Düz ve gösterişsiz modern çizgilerde koltukları, düz renkli ve sade kırlentler ile tamamlayabilirsiniz. Halı seçiminizde geleneksel figürler yerine tek bir renk veya oldukça az desenli halılar seçmenizi öneririz. Bu aşamada halınızın kullanım alanı için ne kadar gerekli olduğunu da düşünebilirsiniz. Büyük ve her yere serilmiş halılar yerine az yer kaplayan ve göze batmayacak şekilde yerleştirilmiş halılar çok daha minimal bir yaklaşım olacaktır.

badana boya

Minimal Dekorasyonun Faydaları

Daha önce de belirttiğimiz gibi, minimal dekorasyonun çıkışı aslında tamamen bir yaşam biçiminden gelmektedir. Bir eşya alırken öncelikle bu eşyaya ne kadar ihtiyacınız olduğunu düşünmenizi sağlayacak olan bir felsefedir. Artan tüketim çılgınlığını azaltmak, dünyayı ve çevreyi daha yaşanabilir kılmak için minimal bir yaşam tarzı seçebilirsiniz. İnsanların ihtiyaçları olmadıkları halde tükettiği her şey aslında çevremiz için de ileriye dönük bir çok farklı sıkıntı yaratabilmekte. Minimal yaşam tarzı ile eşyalardan daha çok kendinize dönmeniz ve çevrenize dönmeniz de bu felsefenin baş noktası diyebiliriz. Kullanmadığınız ve ihtiyacınız olmayan tüm kıyafetlerinizi ve eşyalarınızı ayırarak işe başlayabilirsiniz. Sizin ihtiyacınızın olmadığı eşyalar başkalarının işine yarayabilir. Bu sebeple ayırdığınız eşyaları bağışlayabilirsiniz. Daha sonra mobilyalarınızı elden geçirerek, gösterişten uzak ve sadece işlevsel olacak mobilyalar seçmelisiniz. Göz yoran ve toz tutan kullanmadığınız tüm dekoratif objeleri de hayatınızdan çıkabilirsiniz. Kendinize daha çok alan yaratabilir, yaratıcılığınızı daha ön plana çıkarabilirsiniz.

Minimal dekorasyon konusunda yardıma ihtiyacınız olursa, sitemiz üzerinden ücretsiz iç mimar ilanı verebilirsiniz. Deneyimli iç mimarlar size minimal dekorasyon hakkında yardımcı olacaklardır. Evinizi veya iş yerinizi minimal bir alana çevirmek istiyorsanız sitemizde yine ücretsiz tadilat ilanı verebilirsiniz. Evinizi tamamen yeniden yaptırıyorsanız ve minimal çizgilerde inşaa etmek istiyorsanız sitemizden mimar ilanı veya anahtar teslim inşaat ilanı da verebilirsiniz. Hayalini kurduğunuz minimal yaşama kolayca geçebilirsiniz.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.