Kolay Ev Temizliği

Ev Temizliği
17 Mayıs 2021

Ev temizliği yapmak bazıları için ne kadar sıkıcı ve yorucu olsa da bazıları içinse deşarj olma, yenilenme ve kendini iyi hissetmelerine sebep olmaktadır. Evimiz temiz olduğunda içimiz daha rahat olur, yenilenmiş ve güzel hissederiz kendimizi. Fakat bazen ev temizliği yapmak ve hatta ev temizliğine başlamak bile yorucu ve sıkıcı gelebilir bizlere. Pratik olacak ve ev temizliği yaparken işinizi kolaylaştıracak birkaç temizlik fikri ile buradayız.

temizlik

Ev Temizliğini Planlayın

Evinizi temizlemeye başlamadan önce kafanızda bir plan yapın. Öncelikle hangi odayı temizleyeceğinize, hangi temizlik materyallerini kullanacağınızı belirleyin. Temizliğe başlamak için en güzel zaman sabah erken saatleridir. Ütü, bulaşık ve banyo temizliği gibi pek sevilmeyen işleri önden bitirmiş olursunuz. Bu şekilde diğer işler de daha çabuk bitecek ve günün kalan kısmını kendinize ayırabileceksiniz. Ev temizliği yaparken planlı çalışmak her zaman verimi artıracaktır. Hem zamandan kazanmış hem de kendinizi daha az yormuş olacaksınız. Odalarınızı doğru sırayla ve planlı bir şekilde temizlemeye başlarsanız işlerinizin daha hızlı bittiğini göreceksiniz. Ayrıca kendinize ev temizliği takvimi oluşturabilir, evinizin ne kadar zamanda kirlendiğini ve hangi aralıklarla hangi temizliklerin yapılması gerektiğini de önceden belirlemiş olursunuz. Buna göre temizlik malzemelerinizi de önceden temin etme, bitmiş olanları da yenileme şansınız olacaktır. Ev temizliği yaparken odaları tek tek temizlemeniz size büyük oranda zaman kazandıracaktır.

ev temizliği

Pratik Ev Temizliği

Ev temizliğine başlamadan önce evinizi iyice havalandırmanızı öneririz. Temiz hava girişi ile kendinizi hem daha ferah hissetmiş olur hem de temizliğe evinizin havasından başlamış olursunuz. Daha sonra çarşaf ve nevresim değişimi yapılacaksa yatağınızın çarşaf ve yastık kılıflarını çıkararak, yatağınızı havalandırmanızı da öneririz. Yatak toplu durduğu zaman ortalık da daha derli toplu duracaktır. Daha sonra oda oda devam ederek, ortada duran dağınıklıkları toplayabilirsiniz. Yerine kaldırılması gereken eşyaları yerlerine koyabilir, ortada kalan kıyafet vs gibi kendi dolabına girmesi gereken eşyaları yerlerine koyabilirsiniz. Bu arada kirli eşyalarınızı çamaşır makinasına koyup, çamaşır yıkama işlemeni de başlatabilirsiniz. Siz başka işleri yaparken çamaşırlarınız da yıkanmış olur. Aynı şekilde birikmiş bulaşığınız varsa, onları da yıkayarak aradan çıkartmanız ev temizliğinin kolaylaşması için iyi olacaktır. Bu işlemlerden sonra yerleri süpürerek devam edebilirsiniz. Yerleri süpürmeden önce toz alırsanız süpürme işlemi sırasında çıkan tozlar tekrar temizlik gerektirebilir. Süpürme işleminden sonra toz alarak ve yerleri silerek ev temizliğinize devam edebilirsiniz. Camlarınızı silecekseniz yerleri süpürmeden önce camları silmenizi öneririz. Çünkü camlardan düşecek olan kir ve tozlar yerlerinizi tekrar kirletebilecektir. Perdelerinizi yıkayacaksanız camları sildikten sonra perdelerinizi asmanız da ayrıca önemli bir noktadır. Böylelikle yeni yıkanmış perdeleriniz de tekrar kirlenmemiş olur. Ev temizliği aslında bu tarz ufak detaylara önem vererek yapıldığında hem korkutucu olmaktan çıkıyor hem de yorulmadan ve zaman kazanarak ev temizliği bitmiş oluyor. Ev temizliği için vaktiniz yok veya acil ev temizliği yaptırmak istiyorsanız hemen BuBiTeklif üzerinden ücretsiz ilan oluşturabilir, gelen fiyat teklifleri arasından size en uygun olanı seçerek ev temizliğinizi yaptırabilirsiniz.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.