Karavan İçin Güneş Enerjisi Paneli

Karavan Güneş Enerjisi
19 Ağustos 2020

Karavanla dünyayı gezmek veya kısa bir dönemlikte olsa, karavanla tatile çıkmak hemen hemen herkesin hayalidir. İstediğiniz zaman manzaranızı değiştirmek, evinizi gittiğiniz her yere götürmek oldukça güzel bir düşünce. Karavanlar oldukça pratikte olsa, beraberinde enerji sorununu da getirmektedirler. Günümüzde her geçen gün gelişen teknoloji ile karavanlar için de özel güneş panelleri üretilmektedir. Böylece hem yenilenebilir, doğa dostu enerji kaynağını kullanmış hem de istediğiniz zaman bu enerjiye ulaşmış oluyorsunuz.

gunes enerjisi

Karavanlar İçin Özel Güneş Enerjisi Paneli

Karavanlar için güneş paneli sisteminin faydaları oldukça fazladır. Doğa, kamp ve gezi tutkunlarının solar panel sistemi sayesinde artık karavanlarında fazladan malzeme almaları da gerekmemektedir. Karavanlara kurulan araç üstü güneş panelleri sayesinde aracın aküsünün de ömrü uzun olacaktır. Karavanlar için özel olarak kurulan karavan parklara elektrik kablosu için fazladan ödenen ücretleri de ödeme derdinden kurtulmuş olacaksınız. Ü Güneş enerjisi panellerinin hiçbir atığı olmadığı için çevreye de hiçbir zararı yoktur.

Genel bir sistem olarak kurulan karavan güneş paneli sistemleri çeşitli parçalardan oluşmaktadır. Karavanın büyüklüğüne ve ihtiyacınıza göre, karavanda kullanılacak ekipmana uygun ve yeterli sayıda güneş paneli gerekmektedir. Güneş panelinin miktarı belirlenirken günlük enerji tüketimi ve güneşlenme sürelerinin oranları özellikle dikkate alınmalıdır. Ayrıca, anlık olarak güç harcama durumu da göz önünde bulundurularak inverter seçimi yapılmalıdır.

Güneş panelleri için akü seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise akünün derin deşarj özelliğinin olmasıdır. Ayrıca solar kablolar ve ikili paralelleme konnektörü ile tekli solar bağlantı konnektörü araç üstü güneş enerji sistemleri için gerekli parçalardır.

Karavan için güneş enerjisi sistemi ihtiyacınızın ne kadar olacağını hesaplamanız oldukça önemlidir. Örneğin; 300 watt gücünde bir sistem kurmak istiyorsanız, 2 adet 165 watt karavan için özel polikristal güneş paneli yeterli olacaktır. Ayrıca 1 adet 1000 watt akıllı sinüs inverter, 2 adet 100 amper jel akü, 10 metre kırmızı, 10 metre siyah solar kablo, 1 set ikili paralelleme konnektörü ve 1 set de tekli solar bağlantı konnektörüne ihtiyacınız olacaktır. Bu şekilde kuracağınız güneş enerjisi sistemleri ile; 10 watt gücünde 3 adet led ampülü 10 saat boyunca çalıştırabilirsiniz. Günde 3 saat boyunca televizyon ve uydu alıcısını çalıştırabilirsiniz. Cep telefonlarınızı rahatlıkla 24 saat şarj edebilirsiniz. Ayrıca mini buzdolabınızı da sürekli çalışır konumda tutabilirsiniz. Kurulan bu güneş enerjisi sistemi ile kendi elektriğini üreten bir karavana sahip olmuş olursunuz. Daha güçlü sistemler için bu miktarlar attırılarak işleme devam edilebilir.

karavan

Karavanların Enerji İhtiyacı Ne kadar?

Karavanın enerji ihtiyacı hesaplanırken ayrıca dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle günlük kullanılacak elektrik enerjisi ihtiyacı iyi hesaplanmalıdır. Karavanda konaklarken motorun ne kadar çalışmayacağını tahmin etmeniz gerekir. Bu hesaplamalar yapılırken yıl içinde en az güneş alan günler örnek alınmalıdır. Bu sayede güneşsiz ve yoğun bulutlu günlerde bile enerjisiz kalmamış olursunuz.

Güneş panelleri kendi içinde farklı modellere sahiptir. Monokristal güneş panelleri, Polikristal güneş panelleri, İnce film güneş panelleri ve Esnek güneş panelleri olarak farklı güneş paneli sistemleri mevcuttur. Monokristal güneş panelleri en yüksek enerji verimliliğine sahip olan panellerdir. Oldukça yüksek enerji üretebilmektedirler. Fakat fiyat açısından diğer panellere göre daha yüksek maliyetleri vardır. Elektrik üretim ömrü diğer paneller göre daha uzundur.

Polikristal güneş panelleri oldukça tercih edilen modeller arasındadır. Fiyat/performans açısından oldukça dengeli bir yapıya sahiptir. Fiyat konusunda en ucuz ve ekonomik olan ürünlerdir. Bu paneller sıcaklık değişimlerinde Monokristal güneş panellerine göre daha az etkilenirler. Polikristal güneş panellerinin en büyük dezavantajı çok yer kaplamasına rağmen, az enerji üretmeleridir.

Verimliliği en az olan güneş panelleri İnce film güneş panelleridir. Bu çeşit paneller çok yer kaplamalarına karşın daha az enerji üretirler. Bu nedenle pek tercih edilmezler. Esnek Güneş Panelleri isminden de anlaşılacağı üzere esnek bir yapıya sahiptirler. Bu paneller kullanım alanlarına uygun bir yapıya dönüştüğü için tercih edilmektedirler. Esnek bir yapıya sahip olduğu için Monokristal ve Polikristal panellere dönüştürülebilmesi ayrıca bir avantajdır. Oldukça hafif bir yapıya sahip olması nedeniyle karavanlar için tercih edilebilecek ürünler arasındadır.

Karavanınız veya eviniz için güneş enerjisi, güneş paneli ile ilgi yardıma ihtiyacınız var ise BuBiTeklif.com'da hemen ücretsiz ilan oluşturabilirsiniz. Karavan için iyi bir elektirikçi veya elektirik montaj ustası arıyorsanız doğru yerdesiniz. En iyi elektirikçi, güneş enerjisi, güneş paneli firmalarını sizler için listeledik. Güneş enerjisi, güneş paneli firmaları sizlere en uygun fiyata, en hızlı ve en kaliteli hizmetleri sunacaktır. Güneş enerjisi, güneş paneli firmalarından hizmet aldıktan sonra web sitemiz üzerinden değerlendirme yapabilir, aldığınız hizmet için firmalara oy verebilirsiniz. BuBiTeklif.com olarak sizlere en hızlı güneş enerjisi, güneş paneli, en yakın güneş enerjisi, güneş paneli, acil güneş enerjisi, güneş paneli gibi hizmetler sunuyoruz. Ayrıca web sitemiz ve uygulamalarımız üzerinden güneş enerjisi, güneş paneli fiyatları, güneş enerjisi, güneş paneli ücretleri, ucuz ve hesaplı güneş enerjisi, güneş paneli hizmetleri gibi bilgiler de edinebilirsiniz. Siz de uygun fiyata hızlı ve hesaplı, en iyi güneş enerjisi, güneş paneli hizmeti alabilmek için yakınlarınıza BuBiTeklif.com’dan bahsetmeyi unutmayın.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.