İç Mimar Ne İş Yapar?

Mağaza İç Mimar
3 Mayıs 2021

İç mimar kimdir? İç mimarlar ne yaparlar sorusu oldukça merak edilen bir sorudur. İç mimarlar, herhangi bir iç mekanın işlevsellik ve belli bir estetik kaygılar içerisinde tüm gereksinimlerini belirleyip, tasarlayıp, belli bir konsept dahilinde renk ve aydınlatma gibi dekoratif çözümler yaratırlar. Neredeyse tüm iç mekanlarda bir iç mimarın parmağı vardır ve hem işlevsel hem de estetik bir görünüm için çalışırlar.

ic mimar

İç Mimar Nasıl Çalışır?

İç mimarlar; mekanın belli bir estetik ve hoş görünüme sahip olması ve aynı zamanda iç mekanların kullanışlı ve ferah olmasını sağlarlar. Öncelikle müşterinin zevki doğrultusunda hedeflerini ve projenin ihtiyaçlarını belirlerler. Örneğin bir cafe için iç mekan tasarımı gerekiyor olabilir. Bu durumda cafe iç mimarlar, cafenin hangi konsepte olacağını müşterinin istekleri doğrultusunda tasarlayıp, buna göre projeyi hazırlamaktadırlar. Daha sonra bu mekanın nasıl kullanılacağını planlamaları gerekmektedir. İç mimarlar, mekanın aydınlatması ve elektrik düzenleri de dahil olmak üzere genel bir tasarım planlarını hazırlarlar. Mekandaki alçıpan asma tavanlar, sıhhi tesisat ve doğal gaz armatürleri gibi malzemeleri belirtirler. Yapılması gereken tüm işlemler için bir zaman çizelgesi hazırlayıp, müşteri ile işlemlerin yapılacağı zaman aralığını tespit ederler.

cafe ic mimar

İç Mimarlar Nasıl Tasarımı Belirler?

İç mimarlar için özel olarak hazırlanmış bazı bilgisayar programları bulunmaktadır. Bu programlar AutoCAD, SketchUp, 3D Max, Illustrator programlarıdır. Bu programlarda hazırladıkları çizim, proje ve kat planlarını müşteri ile karşılıklı fikir alış verişi yaparak projenin tamamının nasıl olacağını ve görüneceğini belirlerler. Daha sonra kullanılacak malzeme ve işçilik de dahil olmak üzere tüm projenin bütçesini belirlerler. Bu noktada müşterinin projeden ne istediği ve projenin ne kadar detaylı olduğu bütçeyi oldukça değiştirmektedir. Proje devam ederken yerinde gözlem yaparak, değişiklik ve işleri kolaylaştıracak fikirler üretebilirler. İç mimarlar proje dahilinde, mimar, müteahhit ve inşaat mühendisleri gibi projenin her alanında çalışan diğer meslektaşları ile iş birliği içerisinde çalışırlar. İyi bir iç mimar sektörünü takip eder ve tüm yeniliklerden, teknolojik gelişmelerden ve moda trendlerinden haberdar olmalıdır. Bu şekilde kendini geliştirir ve yaptığı işte bir fark yaratır. Eviniz, cafeniz, mağaza veya ofisiniz için bir iç mimar arayışı içerisindeyseniz, BuBiTeklif.com’da hemen ücretsiz ilan verebilirsiniz. En iyi iç mimar, mağaza iç mimar ve ofis iç mimarları size en kaliteli hizmeti en uygun fiyatlara sunacaklardır. Gelen teklifler arasından size en uygun olanı seçebilir, ücretsiz bir şekilde en iyi iç mimarlara BuBiTeklif ile anında ulaşabilirsiniz.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.