Hobi Bahçesi ve Bakımı

Hobi Bahçesi ve Bakımı
1 Eylül 2020

Tüm dünyada ve ülkemizde son yıllarda oldukça popüler olan hobi bahçesi yapımı her geçen gün giderek artmaktadır. Yaklaşık on yıl önce, ilk hobi bahçelerine başlanıldığı zaman kişiler boş alanlarını ve bahçelerini kiraya vererek bahçe oluşturmak için uğraşan insanlara bu alanları tahsis ediyorlardı. Bu durum hala devam etmekle birlikte, işin içine bazı belediyelerde girerek hobi bahçelerini tesis haline getirdiler ve yeni iş imkanı ve kazanç kapıları açmaya başladılar. Kullanılmayan düz ve boş arazilere prefabrik evler koyarak bu alanları kiralamakta ve kiralayan kişiler ekim ve dikim zamanları başlamadan önce belediyeden bu alanları uzun vadeli yada senelik kiralayarak hem zaman geçirirken hem de istedikleri organik tarımı yapabiliyorlar.

hobi bahçesi

Hobi Bahçesinin Önemi

Hobi bahçesi aynı zamanda doğaya dönüş için ve doğanın içinde vakit geçirmek isteyen fakat buna imkanı olmayanlar için oldukça iyi bir fırsat sunmaktadır. Şehir hayatının yarattığı stress ve yorgunluğu toprak ile uğraşarak atmanız da oldukça önemli bir unsur. Ayrıca kendi ürettiğiniz meyve ve sebzeleri, en doğal haliyle tüketmek hem sağlık açısından hem de bütçeniz açısından en iyi yöntemlerden biri olacaktır. Bahçe bakımı ile uğraşırken aileniz ile birlikte güzel zaman geçirebilir, çocuklarınıza toprak ile uğraşmayı da öğretebilirsiniz.

hobi bahçesi

Hobi Bahçeniz İçin Doğal Gübre

Hobi bahçesinde meyve veya sebze yetiştirirken doğal gübre elde etmeyi ve ürünlerinizi zararlı bakteri ve böceklerden nasıl koruyacağınıza değinmekle başlayalım. Günlük hayatta tükettiğiniz meyve kabuklarından harika doğal gübreler elde edebilirsiniz. İlk olarak muz kabuklarından başlayalım. Muz kabukları ile en güçlü doğal gübreleri yapabilirsiniz. Muz kabuklarını dilim halinde keserek, küp haline getirin. Bu kabukları buzlukta biriktirerek de çoğaltabilirsiniz. Yeterli miktarda olduğu zaman bahçenizin ekimine dört, beş ay kala tarlalarınızda bölme alanlar oluşturarak, bu alanlarda toprağın altına gömebilirsiniz. Bu şekilde muz kabuğunda bulunan faydalı besinler zaman içerisinde toprağa karışarak, toprağınızın verimliliğini artıracaktır.

hobi bahçesi

Hobi Bahçesi Bakımı

Diğer bir doğal gübre ise portakal kabuğu ve mandalina kabuğudur. Bu ürünleri de muz kabuğunda olduğu gibi küp şeklinde doğrayarak biriktirebilirsiniz. Ekim işemine başlamadan birkaç ay öncesinde bu kabukları hobi bahçenizin toprak altına yerleştirebilirsiniz. Bu işlemi bütün toprağın altına sık bir şekilde döşeme yaparak uygulayabilirsiniz. Hobi bahçeniz için bu işlemi ekim yapmadan ne kadar önce yaparsanız, o kadar verim alırsınız.  Meyve kabuklarının çürüyerek, toprağa karışması burada en önemli unsurdur. Bu şekilde meyve kabuklarından tüm faydalı mineralleri, vitaminleri ve besinleri alabilirsiniz.

Son olarak, toprak için en güçlü doğal gübreler arasında yer alan diğer bir alternatif olan yumurta kabuğu gelmektedir. Biriktirdiğiniz yumurta kabuklarını fırında hafif kızarana kadar pişirin. Daha sonra blender yardımı ile bu yumurta kabuklarını un haline getirmeniz gerekecek. Un haline gelen yumurta kabuklarını hobi bahçenizi kazarak, toprağın altına iyice yayılmasını sağlayın. Bu işlemi ekime başlamadan üç ay önce yaparsanız çok daha iyi sonuç alırsınız. Doğal ilaç olarak da bir şişeye sıvı sabun, tuz ve limon suyunu karıştırarak iyice çalkalayın. Bitkilerinizin üzerine her bir haftada bir fıs olacak şekilde sıkın. Ayrıca ektiğiniz bitkilerin diplerine de artan limon kabuklarının bir kısmını alüminyum folyo içinde yerleştirerek, yerden gelebilecek tüm zararlı böcekleri de uzak tutabilirsiniz. Bu şekilde hobi bahçenizdeki bitkileriniz için doğal bir koruma sağlamış olursunuz.

Hobi bahçenizde sizin de başınız haşerelerle dertte ise profesyonel destek almak için BuBiTeklif.com ile hemen bir ilan oluşturarak, işinin profesyoneli bahçe böcek ilaçlama firmalarına kolayca ulaşabilirsiniz. En iyi bahçe böcek ilaçlama firmalarını ve ustalarını sizler için listeledik. Bahçe böcek ilaçlama firmaları sizlere en uygun fiyata, en hızlı ve en kaliteli hizmetleri sunacaktır. Bahçe böcek ilaçlama firmalarından hizmet aldıktan sonra web sitemiz üzerinden değerlendirme yapabilir, aldığınız hizmet için firmalara oy verebilirsiniz. BuBiTeklif.com olarak sizlere en hızlı bahçe ilaçlama, en yakın bahçe ilaçlama, acil bahçe ilaçlama gibi hizmetler sunuyoruz. Ayrıca web sitemiz ve uygulamalarımız üzerinden bahçe böcek ilaçlama fiyatları, bahçe böcek ilaçlama ücretleri, ucuz ve hesaplı bahçe böcek ilaçlama hizmetleri gibi bilgiler de edinebilirsiniz. Siz de uygun fiyata hızlı ve hesaplı, en iyi bahçe böcek ilaçlama hizmeti alabilmek için yakınlarınıza BuBiTeklif.com’dan bahsetmeyi unutmayın. Kendi konumunuzda yer alan en iyi bahçe böcek ilaçlama firmaları BuBiTeklif.com’da. Bahçe böcek ilaçlama hizmetini uygun bir ücret ile acil bir şekilde almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Ücret ve fiyat politikamız hakkında detaylı bilgi almak için sitemizi inceleyebilirsiniz. En Yakın firmalar, acil servisler, nöbetçi şirketler, 7/24 hizmetler, ucuz ve hesaplı bahçe böcek ilaçlama, en yakın bahçe böcek ilaçlama firması, böcek ilaçlama şirketleri için BuBiTeklif.com'u sık kullanılanlara ekleyebilir ve mobil uygulamalarımızı telefonunuza indirebilirsiniz.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.