Hazır Rulo Çim Nasıl Yapılmalıdır?

Hazır Rulo Çim
10 Temmuz 2020

Hazır rulo çim kullanımı son yıllarda oldukça ilgi görmeye başlamıştır. Kullanım alanlarına ve boyutlarına göre farklı alternatiflerle kullanabileceğiniz oldukça sağlıklı ve kullanışlıdır. Hazır rulo çim yapımında kullanılacak olan toprağın cinsi ve durumu oldukça önemlidir. Geçirgen bir yapıya sahip olması, drenajı kolaylaştıran nitelikte, kumlu ve tınlı tekstürde olması gerekmektedir. Çimlerin oluşumu esnasında sık bir doku oluşturulması buna bağlıdır.

rulo çim

Hazır Rulo Çim Yapımı

Ayrıca hazır rulo çimlerin düzgün yapılması için özellikle yurt dışından temin edilen yetiştirme ağları kullanıldığında verimi oldukça arttırmaktadır. Çim yapımında sulama şekli de ayrıca çok önemlidir. Sulama akarsu gibi sulardan faydalanılarak yapılır ise, yapılacak olan çimlerde hastalıkların oluşumu büyük ölçüde engellenir.

Hazır rulo çim döşenirken ilk olarak döşenecek çimler için kullanılacak olan alanın temiz olması ve mümkün ise organik gübrelerin kullanılması gerekmektedir. Çim döşenecek alanın ilk olarak en köşesinden işleme başlanmalıdır. Hazır rulo çimler halı serer gibi düzgün bir şekilde döşenmelidir. Köşe gibi alanlar boşluk kalmayacak şekilde kesilmelidir. Rulo çimler üst üste getirilmeden ve boşluk oluşmadan döşenmelidir. Hazır rulo çimlerin döşeme işlemi tamamlandıktan sonra hemen su verilmelidir. Çim döşeme işlemi bitmemiş ise kalan diğer hazır rulo çimlerin kurumaması için gölge bir yerde ya da hava alan bir örtü altında muhafaza edilerek, güneşten korunmalıdır.

rulo çim

Hazır Rulo Çim Çeşitleri

Hazır rulo çim çeşitleri içerisinde iklim çeşidine göre seçebileceğiniz seçenekler de yer almaktadır. Hazır rulo çimlerin kullanılacağı bölgeye göre dayanıklılıkları da değişmektedir. Örneğin Akdeniz bölgesinde kullanılacak çim seçiminde cynodon sp seçilebilirken, diğer bölgelerde festuca çim çeşitleri doğru bir tercih olacaktır. Bahçenize hazır rulo çim döşendikten sonra köklerin toprağa güçlü bir şekilde bağlanması için, ilk 10 gün boyunca, çimlerin üzerine basılmamasına dikkat edilmelidir. Bir ay süreyle de yoğun kullanıma izin verilmemelidir.

Hazır rulo çim ile bahçe bakımı daha kolay hale gelmiştir. En iyi bahçe bakım ve peyzaj firma ve ustalarını sizler için listeledik. Bahçe bakımı firmaları ve ustaları sizlere en uygun fiyata, en hızlı ve en kaliteli hizmetleri sunacaktır. Peyzaj firmalarından veya ustalarından hizmet aldıktan sonra web sitemiz üzerinden değerlendirme yapabilir, aldığınız hizmet için firmalara oy verebilirsiniz. BuBiTeklif.com olarak sizlere en hızlı peyzaj, en yakın peyzaj, acil peyzaj, gibi hizmetler sunuyoruz. Ayrıca web sitemiz ve uygulamalarımız üzerinden peyzaj fiyatları, boya badana ücretleri, ucuz ve hesaplı boya badana hizmetleri gibi bilgiler de edinebilirsiniz. Siz de uygun fiyata hızlı ve hesaplı, en iyi boya badana hizmeti alabilmek için yakınlarınıza BuBiTeklif.com’dan bahsetmeyi unutmayın. En Yakın firmalar, acil servisler, nöbetçi şirketler, 7/24 hizmetler, ucuz ve hesaplı peyzaj servisi, en yakın peyzaj firması, 7/24 acil peyzaj şirketleri için BuBiTeklif.com'u sık kullanılanlara ekleyebilir ve mobil uygulamalarımızı telefonunuza indirebilirsiniz.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.