Halı Nasıl Yıkanır?

Halı Yıkama
24 Mayıs 2021

Halılar kullanımdan kaynaklı çok çabuk kirlenebilen, oldukça toz tutan ve temizlemesi de bir o kadar zahmetli eşyalardır. Ev dekorasyonu için ne kadar önemli ise, ses ve ısı yalıtımı içinde o kadar önemli eşyalardır. Halılar sürekli üzerine basıldığı ve yerde durdukları için çok çabuk kirlenirler. Bazı halılar cinslerinden kaynaklı olarak ayrıca içinde fazlaca toz ve kir tutarlar. Bu sebeple hijyen ve sağlık açısından belli aralıklarla halı yıkama oldukça önemlidir.

halı yıkatma

Evde Halı Nasıl Yıkanır?

Evde halı yıkamak istiyorsanız öncelikle halınızı yıkayacağınız alanı hazırlamanız gerekir. Rahat hareket edebileceğiniz, diğer mobilyalara çarpmadan halı yıkayabileceğiniz ferah bir alan hazırlayın. Daha sonra ilk olarak halınızı elektrikli süpürge ile güzelce temizleyin. İsterseniz ve imkanınız varsa süpürge sonra halınızı silkelerseniz çok daha faydalı olacaktır. Halı silkeme ile, halının içinde birikmiş olan tozlar çok daha rahat bir şekilde çıkacaktır. Daha sonra yıkama işlemi için gerekli olan malzemeleri hazırlayın.

Halı yıkama için özel olarak üretilmiş halı şampuanlarını kullanmanızı öneririz. Bu halı şampuanları halınıza zarar vermeden, renkleri soldurmadan, derinlemesine temizlik yapacaklardır. Halı şampuanını ılık bir su ile kovanın içinde karıştırın. İsterseniz bu karışıma biraz çamaşır yumuşatıcısı ekleyebilirsiniz. Bu sayede çok daha güzel kokan ve yumuşacık bir halınız olabilir. Son olarak da halı yıkama işlemi için yumuşak kıllı bir fırça veya sünger kullanmanızı öneririz. Sert kıllara sahip olan fırçalar halınıza zarar verebilir ve renklerini soldurabilir. Halı yıkarken isterseniz temizlik eldiveni de kullanabilirsiniz. Bu sayede ellerinize daha az zarar vermiş olursunuz. Halı yıkama işlemini bahçeniz varsa bahçede su hortumu ile de kolayca yıkayabilirsiniz. Halı yıkamak için günümüzde ayrıca ev tipi halı yıkama makineleri de satılmaktadır. Bütçenize uygun, iyi bir vakumlu halı yıkama makinesi ile kolayca halınızı temizleyebilirsiniz.

halı yıkama firması

Halı Yıkama Firmaları

Halıyı yıkamadan önce hazırladığınız karışımı halının ufak bir bölümünde denemenizi öneririz. Bu sayede karışımın halınıza zarar verip vermeyeceğini de test etmiş olursunuz. Halının rengi akmaz ve düzgün bir görünüm sağlıyorsa halınızı tamamen yıkamaya başlayabilirsiniz. Daha sonra sünger veya yumuşak fırçanız ile yuvarlak hareketlerle halı şampuanlı suyu köpürterek halınıza uygulayın. Beş dakika kadar bu karışımı halınızda bekletin. Bu şekilde temizleyicinin etkisi artacaktır. Daha sonra halınızı ister hortumla yıkayabilir, ister daha az su kullanarak durulayabilirsiniz. Halının üzerine sürdüğünüz bu karışımın tamamen temizlendiğinden emin olun.

Bu karışım halınızda kalırsa daha sonra halınıza zarar verebilir. Halıyı kurutmak için düz bir şekilde asmanız yada yere sermeniz yeterli olacaktır. Kuruma sırasında halıya basmamaya özen gösterin. Ayrıca halıyı sık sık çevirmek kurumayı kolaylaştıracaktır. Halınızın tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Halınız kuruduktan sonra ve yerine yerleştikten sonra bir kez de elektrikli süpürge ile süpürürseniz halınız canlanacak ve havalanacaktır. Ayrıca temizlik esnasında ortaya çıkabilen iplikleri de bu şekilde temizlemiş olursunuz. Bazı halılar çamaşır makinesinde yıkanabilirken bazıları maalesef özel bir temizleme işlemi gerektirmektedir. Günümüzde halı yıkama firmaları da oldukça fazla tercih edilmektedir. Halınızı evinizden alıp, yıkayıp, kurutup, kullanıma hazır hale getirip, tekrar evinize bırakmaktadırlar. Halı yıkama firması ile halıları yıkamak evde halı yıkamaktan çok daha uygun bir fiyata gelebilir. Ayrıca yorulmadan ve zaman kaybetmeden halınızı temizlemiş olursunuz. Halı yıkama firmaları halılar için özel üretilmiş endüstriyel halı yıkama şampuanları kullandıkları için evde yıkanan halıdan çok daha temiz ve güzel bir görünüme sahip olurlar. Siz de halınızı yıkatmak istiyorsanız hemen sitemiz üzerinden ücretsiz ilan verebilir, gelen halı yıkama fiyat teklifleri arasından size en uygun olanı seçebilirsiniz.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.