Halı Bakımlarının Önemi

Halı Yıkama
12 Temmuz 2021

Halılar günlük kullanımda hayatımızı kolaylaştırırken, zamanla toz ve kiri de üzerlerinde depolamaya başlarlar. Bu sebeple halıların genel hijyenini sağlamak ve genel bakımlarını yapmak için düzenli olarak temizlenmeleri gerekmektedir. Halı temizlği ve bakımarı yapılırken kullanılan temizlik ürünleri de oldukça önemlidir. Zaman içerisinde eskiyen, yıpranan, renkleri solan ve kullanılamaz hale gelen tüm halılar yanlış temizleme sonucu halının yıpranmasından dolayı meydana gelmektedir.

halı yıkama

Halı Temizlği

Zamanla halı içerisine hapsolan kir ve lekelerin doğru bir şekilde çıkarılması ve hijyenik bir temizlik yapılması için halıya doğru temizlik malzemeleri ile doğru uygulamalar yapılmalıdır. Oluşan kir ve lekeleri bekletmeden temizlemek çıkarmak, halıların düzenli aralıklarla temizlenmesi, halının ömrünü uzatırken sizin ve ailenizin sağlığını da koruyacaktır.

Doğru bir halı temizliği için su ve halılar için özel olarak üretilmiş halı şampuanı kullanmanız genel olarak yeterli olacaktır. Halılar için özel olarak üretilmiş şampuanlar halıyı yıpratmayan ve halının renlerini soldurmayan deterjanlardır. Bu sebeple normal bir temizlk malzemesi kullanımı halınıza zarar verebilirken özel halı şampuanları halınızın ömrünü uzatacaktır. Sadece normal su ile halıyı silmek veya yıkamak doğru halı temizliği için yeterli olmayacaktır. Bu şekilde halı üzerindeki lekelerin çıkması ve temizlenmesi pek mümkün değildir. Bu sebeple mutlaka halınızın yapısına uygun doğru halı şampuanını seçip, bu şekilde halı temizliğinizi yapmanızı öneririz.

Halınızı yıkadıktan sonra en önemli kısımlardan biri de halınızın kurutma kısmıdır. Halı yıkama işleminden sonra kurutulma kısmı için de doğru adımların takip edilmesi gerekir. Halınızı yıkadıktan sonra direk olarak güneşin altına bırakmak halınızın yanmasına, renklerinin solmasına ve üzerinde güneş lekelerinin oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle halıyı temizleme işinden sonra havadar, esintili ve gölge bir alanda halınızı kurutmanızı öneririz. Halınızı kuruma süresini de minimumda tutmanızı öneririz. Nemli kalan halıların içerisinde ıslaklıktan dolayı zamanla küf oluşabilir ve bu küf kötü kokular oluştururken insan sağlığına da zarar verebilir.

halı temizlik

Halı bakımı nasıl yapılır?

Halı bakımlarınn ilk aşaması, halının içerisinde biriken tüy ve tozların iyi bir şekilde çekilerek, temizlenmesidir. Bunun için yüksek çekim gücü olan elektrikli süpürgeler tercih edilmelidir. Bu süpürme işlemi halının tozlanma süresine bağlı olarak haftada en az iki kere en fazla üç kere yapılmalıdır. Halı süpürme işlemi çok sık yapılırsa halınıza zarar verebilir ve aşındırabilir. Bu sebeple halınıza vurarak tozdan arındırma işlemini pek fazla önermeyiz. Halınızı tozlardan arındırmak için elektrikli süpürge ile süpürmek yeterli olacaktır. Halınızda bir leke oluştuğu zaman, bir şeyler döküldüğü zaman anında müdahale etmeli ve temizleme işleminin yapılması lekenin halıya nüfus etmesini engelleyecektir. Geç yapılan temizlik işlemi, lekenin kurumasına, daha da derine yerleşmesine ve temizliğinin de zorlaşmasını sağlayaktır.

Halı bakımlarınız için her ne kadar evinizde kendiniz yapmanız doğru bir tercih olsa da, her zaman profesyonel yardım almak halınızın uzun ömürlü olması için çok önemlidir. Profesyonel halı temizlik firmaları doğru halı şampuanları kullanarak ve son teknoloji halı yıkama makineleri kullanarak halı temizliğini yapmaktadırlar. Bu şekilde halınız bilinçsizce yapılan temizlikten kaynaklı oluşan hasarları almamış olur ve çok daha uzun ömürlü kalır. Halı temizleme firmaları halınızı evinizden alır, temizleyip, kurutup, çok kısa bir sürede tekrar evinize telim eder. Böylelikle hem yorulmamış olur hem de zamandan da kazanırsınız. Halınızı güvenilir halı yıkama firmalarına emanet etmek isterseniz sitemiz üzerinden ücretsiz halı yıkama ilanı verebilirsiniz. Gelen fiyat teklifleri arasından istediğinizi seçebilir, halılarınızı güvenle yıkatabilirsiniz.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.