Doğru Halı Seçimi

Dekoratif Halı
10 Eylül 2020

Halılar işlevsel olduğu kadar, dekorasyonun da son ama en önemli dokunuşudur. Halı kullanımı, evimizde sıcak bir ortam oluşturmanın ve hatta ses yalıtımı yapmanın en temel yollarından biridir. Geçmişte özellikle el dokuma halıları, duvarlara asılarak ısı izolasyonu sağlamak amacıyla da kullanılmaktaydı. Günümüzde hâlâ ev dekorasyonlarında halılar sıcaklık algısı yaratmaktadır. Aynı zamanda farklı desen ve tarzlarda hâlâ duvar dekorasyonlarında halıların kullanıldığı görülmektedir.

Hali

Mobilyalarınız İle Uyumlu Halı Seçiminin Önemi

Halı seçimi yaparken ilk olarak evinizin dekorasyonunu tamamlaması için mobilyalarınız ile uyumlu olması oldukça önemlidir. Mobilya ve perdelerinizi seçtikten sonra halı tercihinin yapılması daha doğru olacaktır. Kullanacağınız halının ne amaçla kullanılacağı da oldukça önemlidir. Kış aylarında yerden gelen soğukluğu engellemek için daha kalın halılar tercih edilirken, yaz aylarında havaların sıcak olması nedeniyle kilim gibi ince ve hafif halılar tercih edilmektedir.

Desenli ve bol renkli kumaşlara sahip olan mobilyalar için genellikle sade halılar tercih edilmektedir. Görüntü karmaşıklığının engellenmesi için bu tür dekorasyonlarda halılar arka planda tutulduğundan, bej rengi toprak tonları ve krem gibi doğal ve sade renkler tercih edilmektedir. Dekorasyona açık renkli halı modelleri ile fon oluşturma amacı, bu tür dekorasyonlarda daha ön plandadır. Aynı zamanda açık renk kullanımı alanı olduğundan geniş ve ferah göstermektedir. Ancak iddialı ve geniş alana sahip ev dekorasyonlarında, siyah, kırmızı, bordo, lacivert, koyu yeşil ve kahverengi gibi daha koyu renkler de tercih edilebilir. Özellikle güneş ışığından yararlanılamayan veya az yararlanılan odalarda, sarı tonlarındaki halıların tercih edilmesi, dekorasyona sıcak bir görünüm katacaktır. Evinizin giriş kapısı ve koridor gibi çok sık kullanılan ve halıların daha hızlı kirlendiği alanlarda, koyu renklerin tercih edilmesi halı temizliği ve halı yıkatma açısından pratik bir çözüm olacaktır.

Hali

Düz Desenli Halılar

Düz desenli ve yumuşak tonlarda kumaşlarla döşenmiş mobilyalarda ise ortama daha çok renk katması, alanda hareket oluşturması ve görselliği yükseltmesi için desenli halılar tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda mutfak, çocuk odası ve çalışma odaları gibi alanlarda ise figürlü halılar da kullanılmaktadır. Pek tercih edilmese de koyu renk halı ile koyu renk mobilyaları aynı anda kullanmak istiyorsanız, ortamı yumuşatmak için açık renk kırlentler ve dekoratif objeler kullanabilirsiniz. Modern ev dekorasyonlarında country ve rustik stilde dekore edilen kır evi tarzı dekorasyonlarda, geometrik ve egzotik desenli halılar daha çok tercih edilmektedir. İskandinav ev dekorasyonlarında ise, genellikle el dokuma kilimler ve halıların tercih edildiği görülmektedir.

Kullanım kolaylığı açısından oldukça tercih edilen bir diğer halı alternatifi de çift taraflı halılardır. Özellikle çabuk kirlenen çocuk odaları için çift taraflı halı modelleri tercih edilmektedir. Aynı zamanda çocuk ve bebek odalarında antibakteriyel özelliğe sahip halıların tercih edilmesi sağlık açısından oldukça önemlidir. Çocuk odası halılarının sağlık açısından belli aralıklarla profesyonel halı yıkama firmalarına yıkatılması ayrıca önemli bir husustur. Koridor ve kapı girişlerinde kaydırmaz halıları tercih ederek veya halıların altına kaydırmaz koyarak kullanım kolaylığı sağlamış olursunuz.

Hali

Eski tip patchwork halılar, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da popülerliğini koruyarak, oldukça tercih edilen ürünler arasındadır. Modern çizgilere ve iplik dokumasına sahip bu halılar, evinize sıcak bir hava katacaktır. Halının, dokuma sıklığı da kalitesini belirleyen etkenler arasında yer almaktadır. Kök boya kullanılmayan halıların renklerinde özellikle yıkama ve temizlikten sonra zaman içerisinde renk akmaları görülmektedir. İplik kalitesi de halı seçiminde önemli bir noktadır. Bambu ve kayın ağacının köklerinden üretilen halılar; parlak, sık dokuma ve ince görünüme sahiptirler. Evinizin dekorasyonuna ve zevkinize göre otantik el dokuma halıları ve geleneksel kilimleri de kullanabilirsiniz. Ülkemizin bazı bölgelerinde, geleneksel el dokuma halıları ve kilimleri halen üretilmekte ve oldukça rağbet görmektedir. Hasır halılar genellikle balkonlarda, mutfaklarda ve yaz aylarında modern ve doğal bir ortam yaratmak isteyenler için ayrı bir alternatifdir. Naylon halıların temizliği oldukça zor olduğu için halı seçerken daha çok yün halıları tercih etmenizi öneririz.

En iyi temizlik ve halı yıkama firmalarını sizler için listeledik. Temizlik ve halı yıkama firmaları sizlere en uygun fiyata, en hızlı ve en kaliteli hizmetleri sunacaktır. Temizlik ve halı yıkama firmalarından hizmet aldıktan sonra web sitemiz üzerinden değerlendirme yapabilir, aldığınız hizmet için firmalara oy verebilirsiniz. BuBiTeklif.com olarak sizlere en hızlı temizlik ve halı yıkama, en yakın temizlik ve halı yıkama, acil temizlik ve halı yıkama gibi hizmetler sunuyoruz. Ayrıca web sitemiz ve uygulamalarımız üzerinden temizlik ve halı yıkama fiyatları, temizlik ve halı yıkama ücretleri, ucuz ve hesaplı temizlik ve halı yıkama hizmetleri gibi bilgiler de edinebilirsiniz. Siz de uygun fiyata hızlı ve hesaplı, en iyi temizlik ve halı yıkama hizmeti alabilmek için yakınlarınıza BuBiTeklif.com’dan bahsetmeyi unutmayın. Temizlik ve halı yıkama hizmetini uygun bir ücret ile acil bir şekilde almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Ücret ve fiyat politikamız hakkında detaylı bilgi almak için sitemizi inceleyebilirsiniz.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.