Doğrama Nedir?

Demir Doğrama
16 Mayıs 2020

Kısaca doğrama, tüm yapılarda kullanılan kapı ve pencere çerçevelerine denir. Doğramaların imalatında demir, ahşap veya plastik (PVC) gibi materyaller kullanılır. Bu doğramalar; PVC doğrama, ahşap doğrama, alüminyum doğrama, demir doğrama gibi üretildiği malzemenin ismiyle anılır. Geçmişte yoğun olarak kullanılan ahşap doğramalar yalıtım, dayanıklılık ve maliyet dezavantajlarından dolayı yerini PVC ve dekoratif görünüm için de demir doğramalara bırakmıştır.

dograma

PVC Doğrama

PVC her ne kadar sentetik bir madde olsa da, ağaçların kesilmesini azaltarak, ormanlarımızı ve doğamızı bir ölçüde korumaktadır. Artık PVC doğramalar günümüzde her evde yer alan yapı malzemesidir. Isı yalıtımı düşünüldüğünde ahşap, alüminyum ve PVC arasından PVC doğramalar en avantajlı olanıdır. Sürme, katlanabilen, tek kanatlı, kemerli, stüdyo, cumba, gyotin, vasistas gibi PVC çeşitleri bulunmaktadır. Kapı, pencere, balkon, teras gibi birçok alanda tercih edilebilmektedir. Normal doğramalara göre kullanıcılarına daha çok katkı sağlamaktadır. Ses yalıtımı, yüksek ısı yalıtımı, rüzgâra karşı dayanıklı olması, şık ve estetik bir görüntüsü olması ve bakımının kolay olması tercih edilmesindeki en büyük etkenlerdendir.

Alüminyum doğrama da birçok sektörde yoğun bir şekilde talep görmektedir. Alüminyum doğrama gerek dayanıklı gerekse işlevsel olmasından dolayı optimal malzeme sıralamasında ilk sıralarda yer alır. Pencerelerde tercih edilmesi halinde en yüksek yalıtım standartlarını sunmasıyla bilinen alüminyum doğrama aynı zamanda hasar almaması halinde çok uzun ömürlü olmaktadır. Yüksek ve çok düşük sıcaklıklarda dahi mekanik özelliğini korumaktadır. Ayrıca alüminyum doğrama doğaya uyumludur. %100 geri dönüşüm sağlamasından dolayı tercih edilmesi dışında %95 oranında enerji tasarrufu da sağladığı görülmektedir. Alüminyum doğrama geri dönüşü sayesinde sera gazı emisyonundan da milyonlarca ton tasarruf elde edilmektedir.

ahsap dograma

Ahşap Doğrama

Ham madde olarak ağacı kullanan ahşap doğrama ustaları, gerek dirençli olması, gerek ise taşıma gücünden dolayı bu malzemeyi seçerler. Üstelik ahşap doğrama yapısı itibariyle insan hayatına kolay adapte olan ve hoş bir doğal görünüme sahip bir malzemedir. Pek çok ahşap doğrama uygulamasında bazı noktaların önemli olduğu ve bunlara göre işlem yapıldığı ustalarca da görülmektedir. Ahşap doğramanın incelikleri ve özellikleri bilinerek hareket edilmelidir. Ahşap pencerelerde dikkat edilecek ilk husus kullanılan yer ve bölgeye göre uygun ve kaliteli bir ağaç türünün seçilmesidir. Hava koşullarının sert olduğu bölgelerde dayanıklı ve kusur oranı düşük ahşap cinsleri tercih edilmelidir. Doğrama yapılacak ağacın cinsi ve kalitesi çok önemlidir ancak, bu tek başına yeterli değildir. Ağacın işlenme yöntemi de kaliteyi etkileyen bir faktördür. Pencere doğraması olarak kullanılacak ağaç malzemesinin yüksek kalitede, mantar ve böcek tahriplerine karşı dayanıklı, çalışma (rutubete ve sıcaklığa bağlı olarak meydana gelen boyut değişmesi) değerleri düşük olması gerekmektedir. PVC, alüminyum ya da ahşap doğrama seçeneklerinden size en uygun olanı BuBiTeklif.com’daki ustalarımız ile karşılıklı fikir alarak seçebilir, işinin en iyisi doğrama ustasını bulup, işinize hemen başlayabilirsiniz.

En iyi demir doğrama firma ve ustalarını sizler için listeledik. Demir doğrama firmaları ve ustaları sizlere en uygun fiyata, en hızlı ve en kaliteli hizmetleri sunacaktır. Doğrama firmalarından veya ustalarından hizmet aldıktan sonra web sitemiz üzerinden değerlendirme yapabilir, aldığınız hizmet için firmalara oy verebilirsiniz. BuBiTeklif.com olarak sizlere en hızlı doğrama, en yakın doğrama, acil doğrama gibi hizmetler sunuyoruz. Ayrıca web sitemiz ve uygulamalarımız üzerinden demir doğrama fiyatları, doğrama ücretleri, ucuz ve hesaplı doğrama hizmetleri gibi bilgiler de edinebilirsiniz. Siz de uygun fiyata hızlı ve hesaplı, en iyi pimapen hizmeti alabilmek için yakınlarınıza BuBiTeklif.com’dan bahsetmeyi unutmayın. Kendi konumunuzda yer alan en iyi doğrama firma ve servisleri BuBiTeklif.com’da. Doğrama hizmetini uygun bir ücret ile acil bir şekilde almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Ücret ve fiyat politikamız hakkında detaylı bilgi almak için sitemizi inceleyebilirsiniz. En Yakın firmalar, acil servisler, nöbetçi şirketler, 7/24 hizmetler, ucuz ve hesaplı doğrama servisi, en yakın doğrama firması, 7/24 acil doğrama şirketleri için BuBiTeklif.com'u sık kullanılanlara ekleyebilir ve mobil uygulamalarımızı telefonunuza indirebilirsiniz.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.