Doğalgaz Projesi Nedir?

Doğalgaz Proje
6 Mayıs 2021

Doğalgaz kullanılacak tüm yapılarda, gaz kullanımı için yapılacak ilk iş doğalgaz projesinin yapımıdır. Doğalgaz projelerini sadece yetkili ve sertifika sahibi firmalar yapabilmektedir. Doğalgaz proje yetkili firması olabilmek için firma içinde en az 1 mühendis, 1 doğalgaz kaynakçı ustası ve 1 iç tesisat ustasının istihdam edilmesi ve bu usta ve mühendislerin düzenli aralıklarla eğitimlerden geçmesi gerekmektedir. Daha öne sertifika almış ve ilgili üniversitelerin makine mühendisliği bölümünden mezun olmuş bir mühendis, doğalgaz yetki belgesini aldıktan sonra doğalgaz projelerine başlayabilir.

doğalgaz

Doğalgaz Proje Nasıl Hazırlanır?

Doğalgaz projesi için doğalgaz sağlayan firmaya abonelik işlemleri için başvuru yapılmalıdır. Başvuru yapıldıktan sonra doğalgaz proje sertifikasına sahip bir firma ile anlaşabilirsiniz. Bu firmalar bir mühendis yardımı ile doğalgaz projesi yapılacak olan mekanın çizimlerini belli bilgisayar programlarını kullanarak hazırlarlar. Projenin çizimleri hazırlanırken, yapılacak olan doğalgaz tesisatının şartnamelere uygun olması için tüm kontroller yapılmalıdır. Doğalgaz projesinde kullanılacak olan tüm malzemelerin standartlara uygun olması da ayrıca önemli hususlardan biridir. Daha sonra mekanın elektrik tesisatı, havalandırması, kombi montajının nereye yapılacağı, kalorifer peteklerinin nerelere geleceği kontrol edilir. Tüm eksikler tamamlandıktan sonra hazırlanan doğalgaz projesi yetkili firmanın dijital sistemine yüklenir. Yetkili firmanın mühendisleri gönderilen projeyi değerlendirilir. Eksik veya hatalı yapılan bir kısım olursa proje reddedilir fakat hatalı yerleri düzelttikten sonra tekrar başvuru yapılabilir. Hazırlanan projede eksik veya hatalı bir kısım yok ise proje onaylanır.

doğalgaz proje

Proje Ne Kadar Sürer?

Başvuru yapılan doğalgaz projesi onaylandıktan sonra mülk sahibi ya da kiracı doğalgaz firması ile sözleşme işlemlerini tamamlar. Sözleşme işlemleri tamamlandıktan sonra yetkili doğalgaz firması tarafından doğalgaz sayacı alınarak montaj işlemleri yapılmaya başlar. Doğalgaz proje onayları başvuru yapıldıktan sonra genel olarak 24 saat içinde verilmektedir. Proje onaylandıktan sonra firmalar sözleşmenin yapılmasından sonra tüm işlemleri en fazla 4/5 gün içinde tamamlamış olur. Ev ve işyerleri için doğalgaz kullanımına göre yapılacak olan tesisat da değişiklik gösterebilir. Yapılacak olan doğalgaz projesi ofis için ise doğalgaz tesisatı dişli tesisat yapılarak gaz kullanımına uygun hale getirilir. Ofis gibi tüm iş yerlerinde gaz emniyeti için selenoid vana ve gaz alarm cihazı kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Cafe, restoran, lokanta gibi iş yerlerinde doğalgaz tüketimi normal bir ev tüketiminden daha fazla olmaktadır. Ev için gaz basıncı 21 mbar iken; ticari ya da kazan dairelerinde gaz basıncının 300 mbar olarak gelmesi gerekmektedir. Bu tarz fazla gaz tüketimi olan iş yerlerinde cihaz başlarına yada yakın bölgelere regülatör konulması ve cihazın genel ihtiyacı için gerekli gaz ayarlarının yapılması gerekmektedir. Son olarak da basınç düşürülmesi sağlanmalıdır. İş yeriniz, ofisiniz veya eviniz için doğalgaz proje yapımı, kalorifer ve doğalgaz tesisatı kurulumu için yetkili bir firma arıyorsanız hemen BuBiTeklif’te ücretsiz ilan verebilirsiniz. Yetki sahibi ve ilgili sertifakalara sahip, eğitimli doğalgaz proje firmaları size en iyi fiyat teklifleri sunacaktır.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.