Çim Bakımı İçin En İyi Zamanlar

Çim Bakımı
12 Ağustos 2020

Çimlerinizin dört mevsim bakımlı, yeşil ve güzel görünmesi için genel çim bakımlarının yanı sıra, mevsimsel çim bakımları da mutlaka yapılmalıdır.

Çimler ilkbahar mevsiminde uzamaya başlar ve çim biçme zamanı gelmiş oldur. Kış mevsimi boyunca dökülen yaprakları veya çıkan yabani otları tırmık yardımı ile topladıktan sonra çimleri biçmeniz önerilmektedir. Havanın çok sıcak ve güneşli olduğu günlerde sulama işlemini sabah erken saatler veya akşam saatlerinde yapılması gerekmektedir. Çimleriniz güçlendikten hemen sonra ilaçlama yapılması önerilir. Aynı zamanda ilkbahar ayları çimlerin tohumla rahat şekilde üretilebileceği aylardır. Toprağa uygun koşullar hazırlanarak çim tohumlarının ekimini yapabilirsiniz.

cim bakimi

Çimlerin Sulanması

İlkbahar aylarında yapılması gereken çim ve bahçe bakımlarını yaptıktan sonra, yaz aylarında ise çimlerin düzenli olarak sulanması gerekmektedir. Biçme işlemlerinin yaz aylarında daha sık yapılması gerekmektedir. Çimler sürekli sulandığı zaman çabuk uzarlar ve uzadıkları zaman kesilmeleri gerekmektedir. Yaz aylarında hava çok sıcak ve güneşli olduğu için çimleri ekmek pek tavsiye edilmez. Bu yüzden hazır rulo çim tercih edebilirsiniz.

Gübreleme işlemi sonbahar aylarında yapılmalıdır. Gübreleme işlemi köklerin kuvvetlenmesi için oldukça önemli bir işlemdir. Çimleriniz arasından yabani otlar çıkıyorsa ilaç atılması önerilir. Aksi takdirde yabani otların çıkması devam edecek ve size ekstra iş yükü çıkaracaktır. Ayrıca yabani otlar, istenmeyen böcekleri de kendine çekebilir. Ortamdaki neme göre yosun oluşumu da olabilir. Yine böyle bir durumda ilaçlama yapmanız gerekebilir. Sonbahar ayları havanın sıcaklığının düşmesi ile tohum ekme işlemi için de uygun bir ortam hazırlar. Çimlerin üzerinde biriken kuru yaprak, yabani ot gibi şeyler varsa ise yine tırmık yardımı ile toplamanız iyi olacaktır. Bu şekilde yapılan çim bakımları ile daha uzun ömürlü ve bakımlı çimlere kavuşabilirsiniz.

cim bakimi

Kış Aylarında Çim Bakımı

Kış aylarında hava koşulları itibariyle çim biçme işlemleri nadiren yapılır. Kış ayları daha ılıman ve hafif geçen bir yerde yaşıyorsanız çimlerinizi isteğe göre yine biçebilirsiniz. Genel olarak çimlerin bakımları sıcak havalarda daha da artmaktadır. Ağaçlardan düşen yapraklara veya yabani otlara her zaman dikkat etmeniz gerekmektedir. Bitkilerinize ve çimlerinize hastalık bulaşmaması için bu tarz yabani otların temizliği aksatılmamalıdır. Çok soğuk ve donma yapan kış aylarında donmuş olan çimlerin üzerine basılmaması gerekmektedir. Basıldığı takdirde çimleriniz kırılır ve çürüme riski ortaya çıkar.

Çimlerinizin bakımı için genel olarak yapılması gerekenler bu şekildedir. Çim bakımında en önemli olan unsurlar: düzenli sulama, zamanında gübreleme ve çim biçme makinaları ya da çim makasları ile çimlerin biçilip, yabani otlardan arındırılmasıdır. Bu bakımları aksatmadan, dikkatli bir şekilde yaparsanız her zaman sağlıklı çimlere sahip olabilirsiniz. Ayrıca hazır rulo çim kullanarak, daha kolay bakımı olan ve uzun ömürlü çimleriniz olabilir.

En iyi peyzaj, hazır rulo çim firma ve ustalarını sizler için listeledik. Peyzaj ve hazır rulo çim firmaları ve ustaları sizlere en uygun fiyata, en hızlı ve en kaliteli hizmetleri sunacaktır. Peyzaj ve hazır rulo çim firmalarından veya ustalarından hizmet aldıktan sonra web sitemiz üzerinden değerlendirme yapabilir, aldığınız hizmet için firmalara oy verebilirsiniz. BuBiTeklif.com olarak sizlere en hızlı peyzaj ve hazır rulo çim, en yakın peyzaj, acil peyzaj, gibi hizmetler sunuyoruz. Ayrıca web sitemiz ve uygulamalarımız üzerinden peyzaj fiyatları, hazır rulo çim ücretleri, ucuz ve hesaplı peyzaj hizmetleri gibi bilgiler de edinebilirsiniz. Siz de uygun fiyata hızlı ve hesaplı, en iyi peyzaj hizmeti alabilmek için yakınlarınıza BuBiTeklif.com’dan bahsetmeyi unutmayın. Kendi konumunuzda yer alan en iyi peyzaj firma ve servisleri BuBiTeklif.com’da. Peyzaj hizmetini uygun bir ücret ile acil bir şekilde almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Ücret ve fiyat politikamız hakkında detaylı bilgi almak için sitemizi inceleyebilirsiniz. En yakın firmalar, acil servisler, nöbetçi şirketler, 7/24 hizmetler, ucuz ve hesaplı peyzaj servisi, en yakın peyzaj firması, 7/24 acil peyzaj şirketleri için BuBiTeklif.com'u sık kullanılanlara ekleyebilir ve mobil uygulamalarımızı telefonunuza indirebilirsiniz.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.