Alçı Sıva Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Alçı Ustası
26 Nisan 2021

Alçı sıva nedir ve nerelerde kullanılır diye merak ediyorsanız bu yazımızda alçı hakkında genel bilgilere ulaşabilirsiniz. Alçı sıva; hali hazırda atılmış olan sıvanın üzerine alçı materyalinden yapılmış olan ve temiz bir tabaka oluşturan yüzeydir. Alçı neredeyse tüm yüzeylere rahatlıkla uygulanabilir. Tuğla duvarlar, beton duvarlar gibi daha bir çok farklı materyal üzerine rahatlıkla uygulanabilirler.

Alçı çok yönlü ve kolay uygulanabilen bir materyal olduğu için inşaat sektöründe oldukça fazla kullanılmaktadır. Alçı, tüm iç cephe ve binaların dış cephelerinde gerekirse rahatlıkla kullanılabilmektedir. Alçı kullanılan tüm yüzeyler uzun yıllar rahatlıkla zarar görmeden kullanılabilir. Alçı materyali uzun süre nem gibi dış etkenlere maruz kalmamaktadır. Bu sebeple neredeyse tüm inşaat ve tadilat alanlarında sıkça kullanıldığını görebiliriz.

alci ustasi

Alçı Sıva Nerelerde Kullanılır?

Alçı malzemesi günlük hayatımızda neredeyse sürekli karşımıza çıkmaktadır. Restoran ve kafelerde, hastane, okul, market ve alışveriş merkezlerinde, ofislerde ve toplumsal olarak bulunduğumuz tüm alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Alçı malzemesi tüm bu yapılarda inşaat halindeyken de kullanılabilir, daha sonra ihtiyaç duyulan bir tadilat veya yenileme işlemlerinde de alçı sıva rahatlıkla kullanılabilir. Alçı ayrıca alçıpan asma tavan, iç cephe mantolama, alçıpan bölme duvar gibi farklı alanlarda da kullanılmaktadır.

alci sivasi

Alçı Ustasının Önemi ve Alçının Avantajları

Alçı sıvasının bir diğer faydalarından biri de, iyi bir yalıtım malzemesi olmasıdır. Bu sebeple fazla yağış alan nemli iklimi olan bölgelerde, ısınma sıkıntısı yaşayan binalarda oldukça fazla tercih edilir. Alçı iyi bir yalıtım sağladığı için ısınmada tasarruf sağlamaktadır. Alçı, yoğunluk açısından hafif bir malzemedir. Bu sebeple yapılan inşaatlarda kullanımında binaların yükünü hafifleterek, binaları depreme dayanıklı hale getirmektedir. Alçının içeriğinde hiçbir kanserojen madde bulunmadığı için insan sağlığına oldukça uyumlu ve zarar vermeyen bir materyaldir. Ayrıca yangına dayanıklı bir ürün olduğu için gönül rahatlığıyla tüm iç ve dış mekanlarınızda kullanabileceğiniz bir materyaldir.

Alçının yukarıda bahsettiğimiz tüm bu özelliklerini en iyi ve verimli bir şekilde kullanabilmeniz için alçının iyi bir alçı ustası tarafından uygulanmış olması gerekmektedir. İster sıfırdan inşaat yapılıyor olsun, isterse sonradan yenileme veya tadilat işlemi yapılıyor olsun, işini iyi yapan ve bilgili bir alçı ustası ile çalışmanız gerekmektedir. Eviniz, iş yeriniz veya ofisiniz için iyi bir alçı ustası arayışı içindeyseniz, BuBiTeklif’te hemen ücretsiz alçı ustası ilanı verebilirsiniz. İlanınız yayınlandığı an size en yakın konumda ve en iyi alçı ustalarından teklifler almaya başlarsınız. Size gelen teklifler arasından istediğinizi seçerek, en uygun fiyata en iyi alçı ustasını bulabilirsiniz.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.