Alarm Güvenlik sistemi nasıl çalışır?

Alarm Güvenlik
28 Haziran 2021

Alarm güvenlik sistemleri günümüzde bir çok yerde sıkça kullanılmaktadır. Restoran ve cafe gibi yerler, ev ve ofis gibi bir çok iç ve dış mekanın güvenliği için tercih edilmektedir. Alarm güvenlik sistemleri sadece hırsızlık için düşünülse de, aslında istenmeyen tüm haller için oldukça önemli bir uyarı sistemidir. Yangın, su taşmaları gibi insan sağlığını olumsuz etkileyecek ve evinizi bu durumlardan kurtarmak için büyük bir önem taşımaktadır. Bu sebeple kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için alarm güvenlik sistemlerini tercih edebilirsiniz.

alarm

Alarm Güvenlik Nasıl Çalışır?

Alarm güvenlik sistemleri kullanılma tercihlerine ve niteliklerine göre farklı çalışma prensiplerine sahiptirler. Tüm farklı durumlar için özelleştirilebilen alarm güvenlik sistemleri, tüm bu farklı durumları algılamaya yönelik farklı sensörlerle çalışmaktadır. Farklı durumlar için farklı sensörlerle çalışsa da temelde hepsinin çalışma prensibi aynıdır. Örneğin yangın detektörleri ile normal bir hırsız güvenlik alarmının detektörleri farklıdır. Buna göre, belli sensörlerle yangın, hırsızlık, gaz kaçağı gibi tüm durumlar algılanır. Sensörlerin gönderdiği sinyallerin alarm sinyaline dönüşmesi sağlanır ve ardından algılanan bu sinyaller sayesinde duruma göre alarm izleme merkezine sinyal göndermek, siren çaldırmak, sizin ya da başka kişilerin cep telefonuna mesaj gelmesi gibi eylemlerle haberdar olunması sağlanır. Sorundan haberdar olunup, bu oluşan sorunlerın giderilmesine yardımcı olmak gibi işlemler vasıtasıyla güvenlik alarm sistemi devreye geçer.

Kapı ve pencerelere konulan hareket sensörü, manyetik kontak ve cam kırılma dedektörü gibi sensörler yardımıyla hırsızlık durumu olduğu fark edilirse, alarm güvenlik sistemi anında devreye girerek, sinyal gönderir ve uyarı sirenleri çalmaya başlar. Bu sirenler yüksek oranda caydırıcı özelliktedirler. Sirenleri duyan hırsızların hemen olay yerini terk ettiği gözlenmektedir. Buna ek olarak, alarm güvenlik aboneliğiniz varsa alarm izleme merkezine sinyal gönderilerek ilgili birimler (emniyet, itfaiye) ev veya iş yerinize yönlendirilir. Aynı zamanda alarm sistemin cep telefonunuza da mesaj göndererek veya arayarak sizi bilgilendirir. Eğer yangın gibi durumlar söz konusu ise ısı ve duman dedektörleri ile anında uyarı alır ve yine alarm güvenlik sistemleri üzerinden merkeze ve ilgili birimlere bilgilendirme çağrısı yapılır. Aynı zamanda alarm sesi ve yine telefonunuza uyarı olarak bu istenmeyen durumdan sizi haberdar eder.

Gaz kaçağı gibi gözle görünmeyen durumlarda, gaz kaçağı için özel takılmış gaz dedektörleri hemen farkeder ve alarm sinyali vasıtasıyla evinize ilgili birimleri yönlendirir ya da size gaz kaçağı olduğunu bildirir. Eğer herhangi bir sağlık durumu ile karşılaşırsanız alarm güvenlik paneli üzerinde bulunan sağlık butonu, panik butonu yada alarm güvenlik firmasının mobil uygulaması üzerinden acil yardım isteyebilirsiniz. Alarm güvenlik firması size anında ambulans yönlendirmesi yapar ve hayatınızın kurtulmasını sağlayabilir.

güvenlik

Alarm Güvenlik Panik Butonu

Neredeyse tüm alarm güvenlik sistemleri panellerinde panik butonları bulunmaktadır. Bu panik butonlarını birçok istenmeyen durumlarda kullanabilirsiniz. Alarm güvenlik şifreleme paneli üzerinde ya da yanınızda taşıyabileceğiniz bir buton yardımıyla bu panik butonu harekete geçirilebilir. Panik butonu herhangi bir tehdit oluşturan durumda, yangın, gaz kaçağı, hırsızlık, sağlık vb. durumlarında kullanılabilir. Teknolojinin gelişmesi ile alarm güvenlik sistemleri sağlayıcıları mobil uygulamalar ile kişisel güvenliğinizi daha da kolaylaştırmışlardır. Ev dışında bir yerde ikan bile herhangi bir istenmeyen durum ile karşılaşırsanız bu güvenlik uygulamaları üzerinden panik butonuna basarak, bulunduğunuz yere destek ekibi, güvenlik polis çağırabilirsiniz.

Alarm güvenlik sistemi seçerken ihtiyaçlarınız doğrultusunda duruma ve bütçenize göre farklı paketler seçebilirsiniz. Ayrıca eviniz ve iş yerinizin genel durumu, tehlike arz edebilecek tüm durumlara göre farkı sistemler kurulabilir. Alarm güvenlik firması seçerken hizmet alacağınız firmanın hizmet ağına, personellerinin eğitim ve uzmanlık durumlarına, sektörde kaç yıldır var olduklarına göre iyi bir araştırma yaparak alarm güvenlik sistemleri fiyat tekliflerini alabilirsiniz. Kendi bütçenize göre ve içinize sinecek bir firma seçmenizi tavsiye ederiz. BuBiTeklif üzerinden her zaman ücretsiz alarm güvenlik ilanı verebilir, gelen fiyat teklifleri arasından istediğiniz firmayı seçerek, güvenle ev ve iş yerinize alarm sistemi kurdurabilirsiniz.

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir...Çerez politikamızı inceleyin.